las

i

Autor: Pixabay Zdjęcie ilustracyjne

Las im. gen. Hermaszewskiego

Kosmonauta uczczony w Rzepienniku Biskupim. Posadzono las im. gen. Hermaszewskiego

2023-03-22 7:59

W Rzepienniku Biskupim, miejscowości położonej w powiecie tarnowskim, w gminie Rzepiennik Strzyżewski, uczczono pamięć Mirosława Hermaszewskiego, lotnika i kosmonauty generała brygady pilota Wojska Polskiego, który jako pierwszy i jedyny w historii Polaka, który odbył lot w kosmos. W piątek, 17 marca 2023 roku, przy Obserwatorium Astronomicznym Królowej Jadwigi posadzono 126 drzew, które stworzą las imienia generała Hermaszewskiego.

Las gen. Hermaszewskiego w Rzepienniku Biskupim

W piątek, 17 marca 2023 roku, w Rzepienniku Biskupim przy Obserwatorium Astronomicznym Królowej Jadwigi posadzono las im. gen. Hermaszewskiego. Jak informuje PAP, znajduje się w nim 126 drzew, które symbolizują liczbę okrążeń Ziemi, które wykonał polski kosmonauta podczas lot statkiem Sojusz 30 w 1978 roku. Las jest liściasto-iglasty, a wśród posadzonych drzew są m.in. jodły, sosny, dęby, buki i graby. Rozmieszczono je wokół obserwatorium astronomicznego tworzonego przez Magdalenę i Bogdana Wszołków. Kosmonauta kilkukrotnie odwiedzał Obserwatorium Astronomiczne Królowej Jadwigi, co było inspiracją do upamiętnienia jego osoby w tym miejscu.

— To pierwsza inicjatywa, upamiętniająca naszego kosmonautę. Wierzę, że będzie stanowić inspirację dla przyszłych pokoleń pracujących dla polskiego sektora kosmicznego — wyjaśnia cytowana przez PAP Agnieszka Gapys z Polskiej Agencji Kosmicznej.

W sadzeniu drzew, które stworzą las im. gen. Hermaszewskiego wzięli udział pracownicy i studenci krakowskiej AGH.

— Nasi studenci, którzy właśnie zakończyli analogową misję kosmiczną, mogą stać się częścią tej niezwykłej historii, co na pewno zainspiruje ich do dalszej eksploracji tematyki kosmicznej. Trzymajmy za nich kciuki – oni spełniają swoje marzenia — podkreśla cytowany przez PAP prof. Tadeusz Uhl z Centrum Technologii Kosmicznych AGH.

Generał Mirosław Hermaszewski odbył lot w kosmos wraz z Piotrem Klimukiem na statku Sojusz 30 od godziny 17:27 dnia 27 czerwca do godziny 16:31 dnia 5 lipca 1978 roku. 28 czerwca 1978 roku o godzinie 19:08 przeprowadzono cumowanie z zespołem orbitalnym „Salut 6” – Sojuz 29. Lądowanie miało miejsce 5 lipca w Kazachstanie. Kosmonauta zmarł 12 grudnia 2022 roku w wieku 81 lat.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Quiz Jan Paweł II. Co wiesz o polskim papieżu? 10/15 to minimum

Pytanie 1 z 15
Gdzie urodził się Jan Paweł II?
Różowa szklarnia w Bacówce najbardziej instagramowym miejscem na Podkarpaciu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE