Konflikt ws. budowy spalarni śmieci w Tarnowie. Poszło m.in. o pieniądze

2021-02-26 12:28
Spalarnia śmieci w Tarnowie
Autor: Łukasz Grygiel Kilka godzin trwała dyskusja dotycząca budowy spalarni śmieci w Tarnowie

Kilka godzin trwała dyskusja dotycząca budowy spalarni śmieci w Tarnowie. Podczas sesji rady miasta na linii prezydent Tarnowa – prezes MPEC, wyczuwalny był konflikt. Obaj panowie nie mogli dojść do porozumienia w wielu kwestiach. O co dokładnie chodziło?

Sprawa wydaje się być złożona. Chodzi m.in. o brak decyzji środowiskowej. Zaskarżyło ją towarzystwo ekologiczne. W drugim kwartale tego roku sprawę rozpatrzy Naczelny Sąd Administracyjny.

- Teraz mamy dwa możliwie scenariusze. Pierwszy to taki, że sąd uzna naszą skargę. To zamknie wówczas proces przygotowywania decyzji środowiskowej. I scenariusz drugi: sąd cofnie ta decyzje do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Wtedy będziemy musieli dokonać odpowiednich uzupełnień w tej decyzji i ona nadal będzie procedowania. Dzisiaj przeszkodą do realizacji tego projektu jest brak zamkniętego modelu finansowania tej inwestycji - zauważa Krzysztof Rodak, szef Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Tarnowie.

Drugi wątek sprawy to wypłata dywidendy. Miasto jeszcze w ubiegłym roku zażądało od miejskiej spółki wypłaty 5-milionowego zysku z 2019 roku. W praktyce podobna kwota musiałby zostać wypłacona także pozostałym akcjonariuszom. Tak się jednak nie stało. Pozew do sądu wniósł NFOŚiGW (jeden z akcjonariuszy). Szef MPEC-u przekonywał, że nagła wypłata tak dużej sumy mocno wpłynęłaby na finansowe przygotowania do budowy spalarni.

- Próbuje się udowodnić, że dywidenda jest kluczem do obecności NFOŚiGW w tym projekcie. Jeżeli będzie już wiadomo, jaka kwota będzie nam potrzebna, wówczas ten montaż finansowy powinien być uskuteczniony. On może być z udziałem NFOŚiGW, ale nie wierzę, w to, że narodowy Fundusz Ochrony (...) odpowiedziany za ochronę środowiska nie będzie sprzyjał budowie spalarni w Tarnowie. Wcale nie musi tego argumentować akcjami w MPEC-u – mówił prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.

W swoich wypowiedziach obaj rozmówcy podkreślali, że budowa spalarni jest w mieście bardzo potrzebna. Do kolejnych wątków tej sprawy będziemy wracać.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

PSYCHOTEST. Kim byłeś w poprzednim wcieleniu?

Pytanie 1 z 9
Twoja ulubiona epoka historyczna to?
Blokada ulicy w Tarnowie "Stop podwyżkom za śmieci"
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE