Koncerty, występy, monologi. Dębińskie Centrum Kultury ma mobilną scenę [ZDJĘCIA, AUDIO]

2021-01-12 14:15 Justyna Świderska

Można ją rozłożyć w każdym terenie i wystarczą do tego zaledwie dwie osoby. Dębińskie Centrum Kultury pod koniec minionego roku kupiło mobilną scenę. Obiekt posiada elektryczno-hydrauliczny sposób podnoszenia dachu i poziomowania podłogi. Wszystko sterowane pilotem. Scena będzie służyć do organizacji plenerowych wydarzeń kulturalnych i muzycznych. Jakie wydarzenia będą się na niej odbywać?

Scena mobilna mierzy 8 na 6 na 5 metrów. Łatwo się ją rozkłada, składa i transportuje, bo cała jest mobilną przyczepą na kółkach. Rama zbudowana jest z profili stalowych, podparta na dwóch osiach, ustawiana, poziomowana, dodatkowo zabezpieczona galwanizacją. Dodatkowo wyposażona w częściowo ruchome, rozkładane podesty sceniczne z możliwością regulacji wysokości. Wszystko pokryte płytą antypoślizgową dla zwiększenia komfortu użytkowania.

22 tony świeżych warzyw. Niezwykły prezent dla potrzebujących z Tarnowa

- Jest nowoczesna, przystosowana do różnych warunków, podłoża i nachylenia terenu. To świetny nabytek, który umożliwi realizację wielu przedsięwzięć plenerowych, które wymagają sceny. Można ją będzie w łatwy sposób przemieszczać, rozkładać i składać. Do obsługi wystarczą dwie przeszkolone osoby. Proces montażu i demontażu będzie trwał około dwóch godzin. Dlatego scenę będzie można wykorzystać nawet kilka razy w ciągu jednego weekendu, jeżeli zajdzie taka potrzeba - mówi Łukasz Przybyło, szef Dębińskiego Centrum Kultury.

POSŁUCHAJ: O nowej scenie i planach wydarzeń mówi Łukasz Przybyło, szef Dębińskiego Centrum Kultury

Wniosek o dofinansowanie zakupu sceny Centrum złożyło jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa. Zakup udało się sfinalizować dopiero pod koniec 2020 roku. Mobilna scena kosztowała blisko 160 tysięcy złotych, jednak ponad 120 tysięcy stanowiło dofinansowanie, przyznane ze środków programu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Infrastruktura domów kultury 2020”.

Już planowane są nowe przedsięwzięcia, przy których świetnie sprawdzi się scena mobilna. To między innymi festiwale, przeglądy, cykle koncertów. Ogromnym wyzwaniem będzie nowa formuła dobrze znanego i lubianego przez mieszkańców regionu Turnieju O Złoty Warkocz Tarłówny, który rokrocznie odbywa się na Zamku w Dębnie. Organizatorzy chcą otworzyć turniej na szerszy zakres historii wojskowości. Jednak ze względu na trwającą pandemię planują, że pierwsze takie wydarzenia uda się zorganizować dopiero latem 2022 roku. Na razie trwają przymiarki do mniejszych imprez z wykorzystaniem sceny w plenerze. Z testem trzeba będzie jednak zaczekać na złagodzenie obostrzeń.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl