Karabiny pod specjalnym nadzorem. Magazyn broni powstaje w Muzeum Okręgowym [AUDIO]

2020-03-06 11:28
Naboje
Autor: FlanellKamerasFilm/Pixabay/cc0 Nowy magazyn broni powstanie w Muzeum Okręgowym w Tarnowie

To ma być zbrojownia z prawdziwego zdarzenia. Taki obiekt powstanie w remontowanym właśnie budynku Izby Pamięci Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, u zbiegu ulic Mościckiego i Szkotnik w Tarnowie. Muzeum Okręgowe ma już sporą kolekcję różnego rodzaju pistoletów i karabinów. Ich przechowywanie i eksponowanie wymaga specjalnych zabezpieczeń.

- Część eksponatów to własność Światowego Związku Żołnierzy AK, ale cały czas pozyskujemy nowe. Czasem mieszkańcy przy okazji prac remontowych czy rolnych natrafiają na takie zabytkowe pamiątki, czasem coś przekaże prokuratura – mówi dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie - Andrzej Szpunar. - Wymogi dotyczące przechowywania takiej broni są dość surowe – dodaje.

Posłuchaj dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie - Andrzeja Szpunara

Muzeum, na potrzeby magazynu, zmodernizowało część pomieszczeń w siedzibie przy Rynku 3. Konieczny jest jednak magazyn, który będzie spełniał wszystkie warunki formalne i techniczne.

Docelowo, w budynku Regionalnego Centrum Edukacji o Pamięci, pomieszczenia strychu zostaną wyposażone w pancerne drzwi i cały system zabezpieczeń. Natomiast w salach wystawowych pojawią się specjalne gabloty, służące do prezentacji broni. Dodatkową atrakcją tego muzealnego oddziału będzie sala kinowa. Pomieści około 35 osób. Będą w niej wyświetlane filmy związane z różnymi rocznicami i wydarzeniami historycznymi.

Przypomnijmy, cały projekt pochłonie blisko 3 i pół miliona złotych. Jego otwarcie zaplanowano na czerwiec 2020.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE