Czym mieszkańcy Tarnowa palą w piecu? Straż Miejska przeprowadzi KONTROLE. Mandaty są bardzo wysokie

2022-09-22 15:30
Straż miejska
Autor: Wojciech Gardoń

Straż Miejska skontroluje, czym mieszkańcy Tarnowa palą w swoich piecach. Co roku dochodzi do spalania śmieci w tym odpadów wielkogabarytowych. W tym sezonie wymówką mogą być ceny i dostępność węgla. Jednak mundurowi informują, że nie ma taryfy ulgowej.

Za oknem już coraz zimniej. Dlatego wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego Straż Miejska rusza z kontrolami. Mundurowi będą sprawdzać, co mieszkańcy wrzucają do sowich pieców. Takie działania mają przede wszystkim charakter prewencyjny i wiążą się między innymi z cenami i dostępnością węgla, które mogą zachęcać do palenia odpadami.

– Często było tak, że w tych paleniskach trafialiśmy na odpady wielkogabarytowe, czyli połamane kawałki starych mebli, wersalki albo płyty pilśniowe. Mieszkańcy wystawiają je na zbiórkach odpadów pod altanami śmietnikowymi i czasem takie rzeczy stoją tam przez kilka dni. Obawiamy się tego, że teraz będą zabierane przez osoby, które pokroją to na mniejsze kawałki i po prostu wrzucą do pieca – przyznaje Zofia Hebda, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Tarnowie.

Należy pamiętać, że strażnicy nie muszą przeprowadzać kontroli palenisk osobiście. W niektórych przypadkach mogą to zrobić przy użyciu specjalnego sprzętu, m.in. drona.

Jednak do większości interwencji nie dochodzi wcale w trakcie rutynowych akcji. Najczęściej Straż Miejska podejmuje działania w związku z wezwaniami od mieszkańców, którzy zgłaszają podejrzane sygnały, takie jak gęsty, czarny dym wydobywający się z kominów sąsiadów.

– Bardzo dużo tych zgłoszeń, które dostajemy od mieszkańców po prostu się nie potwierdza. Tu nie chodzi o to, że ludzie palą odpady, ale po prostu palą w piecu. Najczęściej wezwanie do interwencji brzmi: „Dym wydobywa się z komina” – zaznacza Aldona Świątek z Referatu Porządkowego Straży Miejskiej.

Osoby palące w piecach odpadami, muszą się liczyć z utratą 500 złotych. Wysokość mandatu jest jednak w każdym przypadku zależna od okoliczności. Przepisy przewidują również wyższe kwoty. W niektórych sytuacjach grzywna może wynosić nawet 5000 złotych.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl!

QUIZ. NAJNOWSZY quiz o brytyjskiej rodzinie królewskiej! Ile wiesz o Elżbiecie II, Meghan czy Kate?

Pytanie 1 z 10
Ile diamentów znajduje się w koronie, która leżała na trumnie królowej?
Karambol na Mokotowie. Zderzyło się siedem pojazdów. Jedna osoba trafiła do szpitala
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE