Co zobaczyć w Tarnowie? Wakacyjne WYDARZENIA w najcieplejszym mieście w Polsce [LISTA]

2022-06-28 13:51
Wakacyjne wydarzenia w Tarnowie
Autor: Wojciech Gardoń

Miejskie instytucje przedstawiają swoje pomysły na to, jak spędzić lato w Tarnowie. W tym roku na pewno nie zabraknie wydarzeń. Mieszkańcom wakacje umilą przede wszystkim koncerty i festiwale. Będzie również tanecznie, filmowo oraz aktywnie. Nie zapomniano też o rozrywkach dla dzieci i młodzieży.

Koncerty i festiwale w Tarnowie

Lipiec upłynie tarnowianom w rytmach jazzu. Już na początku lipca ten gatunek muzyki opanuje centrum miasta. Wszystko za sprawą Starówka Jazz Festival. Na tarnowskim Rynku odbędą się trzy koncerty:

  1. 1 lipca zagra Leliwa Jazz Band
  2. 8 lipca wystąpi RB Dixie Five
  3. 15 lipca pojawi się Enerjazzer

Nie trzeba się martwić o upał. Wszystkie trzy koncerty odbędą się wieczorem, dokładnie o godzinie 18.

Potem imprezy przeniosą się do Amfiteatru Letniego, gdzie odbędzie się XV Jazzowy Rynek. W każdy dzień (również 1, 8 i 15 lipca) o godzinie 19:15 można tam posłuchać po dwa zespoły. Będą to:

  • Leliwa Jazz Band i Big Band Universal (1 lipca)
  • Five O’Clock i RB Dixie Five (8 lipca)
  • Old Boys Band (Tarnów) i Enerjazzer (15 lipca)

Wydarzeniu będzie towarzyszyć barwny korowód, czyli tzw. parada nowoorleańska.

To nie jedyne koncerty w Tarnowie. Oprócz jazzu mieszkańcy będą mogli posłuchać nieco bardziej egzotycznej muzyki. W sobotę 23 lipca o 19:30 SAUDADE, czyli koncert portugalskiej muzyki fado w Amfiteatrze Letnim.

Na tej samej scenie, ale dzień później pojawi się harfa i flet, które wybrzmią w ramach spotkania Klasyka na miejscu.

Ale już nieco wcześniej, bo 29 czerwca odbędzie się II Międzynarodowy konkurs pianistyczny. Wydarzenie potrwa do do 2 lipca i zakończy się koncertem laureatów.

Koncerty nie tylko na rynku

Swoje propozycje przygotowało również Centrum Sztuki Mościce. Już 2 lipca na scenie zaprezentuje się regionalny ZPiT Świerczkowiacy i przyjaciele.

Natomiast kilka dni później rozpoczyna się XV Festiwal Muzyczne Tarasy. Są to trzy lipcowe wydarzenia, które odbędą się w rytmach latynoskiej muzyki: Będą to kolejno:

  • Fiesta Brazylijska (7 lipca)
  • Vasame – pieśni Półwyspu Iberyjskiego (14 lipca)
  • One Night in Havana Salsa Latina (21 lipca)

Co zobaczyć w Tarnowie

W czasie lata będzie można tez nacieszyć oczy. Właśnie na wakacje miasto zaplanowało najciekawsze wystawy.

Pierwszą z nich jest The Amazing Land of Quarks, Elephants and Pierogi, czyli wystawa, która trafiła do Tarnowa prosto z Dubaju, gdzie po raz pierwszy została zaprezentowana. Powstała głównie z myślą o obcokrajowcach (choć nie tylko). Przez całe wakacje w tarnowskim Biurze Wystaw Artystycznych będzie pokazywać, jak "wygląda" język polski.

Wystawa z Dubaju w Tarnowskim BWA
Autor: BWA w Tarnowie

Tarnów to oczywiście także zabytki żydowskie. Dlatego do 17 lipca w Multimedialnym Centrum Artystycznym będzie dostępna wystawa Żydowski Tarnów inspiruje, która opowiada o historii miasta za pomocą... ubrań.

Natomiast w TCK oraz na płycie rynku można podziwiać dzieła wielu narodów. W ramach Konfrontacji Plakatu Studenckiego pod Górą świętego Marcina można podziwiać blisko 300 prac nadesłanych z Europy, Azji i Ameryki.

Kino nie tylko na sali, ale też pod chmurką

W czasie wakacji można oglądać filmy pod gołym niebem. Do miasta po czterech latach powróciło Tarnowskie Kino Plenerowe. Pierwsza tegoroczna edycja zgromadziła wielu mieszkańców. Jak wypadnie kolejna? Można się przekonać 9 lipca o 21:00 na plaży Kantoria.

Powrót Tarnowskiego Kina Plenerowego
Autor: Wojciech Gardoń

Nie tylko dla ducha, ale też dla ciała

W Tarnowie jak zwykle nie zabraknie dobrego jedzenia. Już 3 lipca powraca Festiwal Kuchni i Kultur Świata. Będzie można przyrządzić tradycyjne włoskie, tureckie i japońskie potrawy. Zaplanowano również Live Cooking z Tomaszem Jakubiakiem i dużo więcej atrakcji.

Po jedzeniu przyda się trochę ruchu. Na tarnowski rynek wróciły Potańcówki, w których będzie można brać udział w każdą niedzielę lipca o godzinie 19:00.

Przez wakacje zadbaj o zdrowie

Znajdą się również wydarzenia dla tych, którzy chcą spędzić lato bardzo aktywnie Jeżeli tańce nie wystarczą, zawsze można skusić się na zajęcia z jogi w Parku Strzeleckim. Te są zaplanowane na każdy czwartek, począwszy od 7 lipca o godzinie 19:00.

– W tym roku jest to Agnieszka Tyrka, która rozpoczęła ten cykl kilka lat temu i tez przez wiele lat go prowadziła. Można przyjść w jeden czwartek, można też przyjść na cały cykl. Dla tych, którzy chcieliby zobaczyć, jak to wygląda, polecamy, żeby w tym czasie przespacerować się po parku, zobaczyć i następnym razem już aktywnie dołączyć – zaprasza Ewa Łączyńska-Widz, dyrektor tarnowskiego BWA.

W sierpniu gimnastyka przed tarnowskim BWA będzie się rozpoczynać o 18:30.

Natomiast do Parku Piaskówka powraca projekt Rusz się z domu!, dzięki któremu można się odstresować i poprawić swoje zdrowie. Szczegóły znajdziecie TUTAJ.

Atrakcje dla Dzieci i młodzieży

Wakacje to przede wszystkim czas dla najmłodszych. Dlatego w Tarnowie nie zabraknie letnich wydarzeń i atrakcji.

Pierwszym z nich jest Lato w BWA, czyli warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku od 9 do 12 roku życia. Najmłodsi będą mgli również skorzystać z zajęć z otwARTą Pracownią Sztuk Wizualnych. Tarnowskie Centrum Kultury oferuje kurs rysunku oraz malarstwa z wykorzystaniem profesjonalnych materiałów zarówno we wnętrzach, jak i w plenerze. Harmonogram znajdziecie na stronie instytucji.

Zajęcia plastyczne proponuje również Centrum Sztuki Mościce. Tam warsztaty dla nieco starszych uczestników będą się odbywać od 4 do 15 lipca. Poza tym CSM w Tarnowie oferuje 7 tygodniowych turnusów dla dzieci pod nazwą "Historia Polski w legendach i postaciach zapisana".

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl!

Quiz. Wakacyjne przeboje muzyczne. Jak dobrze je znasz?

Pytanie 1 z 12
"Rewelacja na Bałtyku, lody, lody na patyku" to utwór zespołu Skaner. Tytuł piosenki to "Lato w..."
ATAL, ogólnopolski deweloper, zaprezentował topową inwestycję na Górnym Śląsku
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE