Chcą przeniesienia Powiatowego Zarządu Dróg. Piszą petycję do wójta [AUDIO]

2020-02-11 9:52
Powiatowy Zarząd Dróg w Zgłobicach
Autor: Łukasz Grygiel Mieszkańcy chcą przeniesienia Powiatowego Zarządu Dróg

Mieszkańcy Zgłobic skarżą się na uciążliwość związaną z działalnością Powiatowego Zarządu Dróg w Tarnowie z siedzibą w Zgłobicach. Chodzi głównie o przewóz i przeładunek kruszyw, obecność dużych samochodów, które w ich opinii stwarzają zagrożenie dla pieszych i hałas. Napisali w tej sprawie petycję, którą przekazali wójtowi Gminy Tarnów.

Batalia o przeniesienie bazy Powiatowego Zarządu Dróg toczy się od 2013 roku. Mieszkańcy narzekają, że działalność instytucji powoduje nadmierny hałas, który zakłóca spokój nie tylko w dzień ale przede wszystkim nocą. - Na teren bazy przyjeżdżają duże i ciężkie samochody wyładowane m.in. kruszywem. Załadunek i rozładunek generują hałas, trudny do zniesienia dla mieszkańców okolicznych domów – przekonują. - Przez pewien czas na terenie bazy pracował rębak do rozdrabniania drewna. Hałas był nie do wytrzymania – skarżą się mieszkańcy Zgłobic. - Po interwencjach w starostwie rębak przeniesiono w inne miejsce, ale pozostałe problemy pozostały – przekonują. To kłopot dla rodzin z małymi dziećmi i osób starszych, których w okolicy nie brakuje.

Spór o siedzibę Powiatowego Zarządu Dróg - posłuchaj mieszkanki Zgłobic

Dlatego mieszkańcy piszą pisma, inicjują kontrole i apelują do tarnowskiego starostwa o znalezienie innej lokalizacji dla bazy Powiatowego Zarządu Dróg. Jak dotąd – bez skutku. Starosta tarnowski Roman Łucarz w rozmowie z Radiem ESKA Tarnów przyznał, że zna problem, ale na razie nie widzi możliwości rozwiązania. - Przeniesienie jednostki to nie jest kwestia wyłącznie terenu, ale także budynków. Nie mamy obecnie takich obiektów a budowa nowych nie wchodzi w grę z powodu braku pieniędzy na takie inwestycje – przekonuje Roman Łucarz.

Mieszkańcy postanowili prosić więc o pomoc wójta gminy Tarnów. Sporządzili petycję, pod którą podpisało się blisko 300 osób. Chcą w niej przeniesienia siedziby Powiatowego Zarządu Dróg w inne miejsce, a zanim to nastąpi apelują o poszanowanie prawa mieszkańców do spokoju i odpoczynku, zwłaszcza nocą. Postulują, aby w przyszłorocznym budżecie gminy zabezpieczyć pieniądze na wykupienie tego terenu od tarnowskiego starostwa. To, ich zdaniem, otworzyłoby furtkę do zgłoszenia tego obszaru do programu rewitalizacji. Chcą by w miejscu obecnej bazy powstało centrum wsi, z parkiem i ławeczkami dla mieszkańców.

Wójt Gminy Tarnów Grzegorz Kozioł nie chciał komentować sprawy do mikrofonu. W rozmowie z reporterką ESKI Justyną Świderską przyznał, że petycję otrzymał, ale przekazał ją staroście tarnowskiemu. Powiatowy Zarząd Dróg jest bowiem jednostką podległą starostwu a baza, o którą toczy się spór, działa na terenie należącym do starostwa.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE