Kamienica przy Bramie Pilzneńskiej

i

Autor: Paweł Topolski/Urząd Miasta Tarnowa Kamienica przy Bramie Pilzneńskiej

Brama Pilzneńska: Zaskakujące ODKRYCIE w centrum Tarnowa

2021-09-09 9:15

Na fragment mostu z czasów hetmana Jana Tarnowskiego natknęli się pracownicy firmy remontującej fundamenty kamienicy przy ul. Brama Pilzneńska 4. Potwierdzają się tym samym przypuszczenia jak wyglądało to miejsce w okresie rządów najwybitniejszego właściciela Tarnowa. To ważne odkrycie, zwłaszcza że była jedną z dwóch głównych bram wjazdowych do miasta.

Odkrycie pozwala poznać lepiej historię Tarnowa

Historycy i badacze dziejów Tarnowa mają już pewność, jak wyglądała brama wjazdowa do miasta od strony wschodniej. Odkryte pozostałości mostu pochodzącego z lat dwudziestych XVI wieku, wyjaśniają ostatecznie jak wyglądało tak zwane przedbramie Bramy Pilzneńskiej. Trzeba pamiętać, że obok Bramy Krakowskiej była to główna brama dawnego Tarnowa. Co ciekawe, budynek w rejonie którego dokonano odkrycia powstał w miejscu dawnej fosy okalającej mury obronne miasta. Według tradycji nazywano go domem kupieckim, a do 2008 roku znajdował się tam internat Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie.

- Prowadzona tam inwestycja wymagała odkopania fundamentów, tak aby zrobić izolację. W momencie, gdy zaczęto kopać, odsłonił się jeden filar mostu, następnie sklepienie i drugi filar. Nie mam żadnych wątpliwości, że jest to most z czasów hetmana Jana Tarnowskiego, widać bowiem te same materiały i tę samą rękę budowniczego, co w przypadku arsenału na zamku na Górze św. Marcina czy fragmentów murów odkrytych na placu Morawskiego – mówi dla portalu tarnow.pl archeolog, Eligiusz Dworaczyński.

Brama Pilzneńska była jedną z dwóch głównych bram dawnego Tarnowa. Jak pisze w swoim facebookowym „Przewodniku po Tarnowie i okolicach” znany tarnowski historyk, Krzysztof Moskal, powstała zapewne niedługo po założeniu Tarnowa i znajdowała się w kilkukondygnacyjnej, murowanej z cegły baszcie, do której prowadził most zwodzony przerzucony nad fosą. Miała wrota zewnętrzne od strony mostu i wewnętrzne od strony miasta, a po prawej stronie furtę dla pieszych. – Ze źródeł pisanych wiadomo, że wewnątrz bramy (podobnie jak w Bramie Floriańskiej w Krakowie) znajdował się obraz Matki Bożej. Nad przejazdem bramnym umieszczona była izba mieszkalna przeznaczona dla bramnego, ale zajmował ją też instygator, czyli oskarżyciel miejski, a niekiedy była po prostu wynajmowana – pisze cytowany przez tarnow.pl Krzysztof Moskal.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Który kraj jest większy? To trzeba wiedzieć!

Pytanie 1 z 25
Który kraj jest większy?
75. rocznica urodzin Krzysztofa Krawczyka. Gwiazdy wspominają artystę