Błąkających się kotów będzie mniej? Jest decyzja radnych ws. bezdomnych zwierząt

2021-04-06 12:10 Łukasz Grygiel
Decyzja radnych ws. bezdomnych zwierząt
Autor: Takeshi Hirano z Pixabay Jest decyzja radnych ws. bezdomnych zwierząt

Radni z Tarnowa przyjęli tegoroczny program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt. Na ten cel trafi więcej pieniędzy niż w ubiegłym roku. Trafią one m.in. do tarnowskiego Azylu. Sprawdzamy, w jaki sposób pomogą zwierzętom.

W tym roku w Tarnowie program opieki nad zwierzętami bezdomnymi pochłonie 311 tysięcy złotych. Dla przykładu opieka nad wolno żyjącymi kotami to koszt 25 tys. zł tysięcy złotych. Leczenie i sterylizacja to wydatek nawet 20 tys zł. Z kolei na edukację związaną z zapobieganiem bezdomności przeznaczonych będzie 2 tysiące złotych.

- Nasze potrzeby każdego roku się zwiększają. Rosną bowiem oczekiwania i obowiązki wynikające z ustawy i nowych przepisów. Coraz więcej jest też wymagań weterynaryjnych. Na długiej liście zabiegów, które wykonujemy na naszych zwierzętach są: szczepienia, odrobaczenia, sterylizacja, kastracja i czipowanie. Najwięcej pieniędzy pochłania leczenie – mówi Adrian Starzyk, szef Tarnowskiego Azylu dla Psów i Kotów.

Środki na leczenie i sterylizację zwierząt wydatkowane będą na podstawie umów zawieranych przez miasto z lecznicami weterynaryjnymi, w ramach których lecznice będą otrzymywać wynagrodzenie na podstawie faktur za zabiegi.

- Każde dodatkowe pieniądze będziemy chcieli przeznaczyć na poprawę komfortu zwierząt. Chodzi o remonty boksów, podestów i bud. To infrastruktura, która zużywa się każdego roku. Myślimy też o kolejnych pomieszczeniach dla szczeniąt i zwierząt przebywających na rekonwalescencji – dodaje Adrian Starzyk.

W tym roku utrzymanie tarnowskiego schroniska oraz nadzwyczajne interwencje i odławianie bezdomnych zwierząt pochłonie 282 tysiące.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl