Arnold Schwarzenegger przyjechał do Polski. Odwiedził Muzeum Auschwitz i Centrum Żydowskie w Oświęcimiu [GALERIA]

2022-09-28 15:05

Arnold Schwarzenegger, gwiazdor amerykańskiego kina i były gubernator stanu Kalifornia, odwiedził w środę, 28 września, były niemiecki obóz Auschwitz oraz oświęcimskie Centrum Żydowskie. Jego wizyta miała charakter prywatny.

Arnold Schwarzenegger odwiedził Muzeum Auschwitz i Centrum Żydowskie w Oświęcimiu

Arnold Schwarzenegger, jak podaje Polska Agencja Prasowa, rozpoczął swoją wizytę w Oświęcimiu od postawienia zniczy przed Ścianą Straceń w byłym Auschwitz I. Właśnie tam niemieccy żołnierze, w czasie II wojny światowej, rozstrzelali tysiące więźniów obozu, przede wszystkim Polaków. Następnie zapalił znicze przy pomniku poświęconym zamordowanym w byłym KL Auschwitz II-Birkenau, gdzie doszło do masowej zagłada Żydów.

Na teren byłego obozu Auschwitz I wszedł przez główną bramę z napisem „Arbeit macht frei”. Zwiedził muzealną ekspozycję, a także krematorium działające od sierpnia 194 roku do lipca 1943 roku, czyli do czasu uruchomienia krematorium w Auschwitz II-Birkenau. Tam również udał się amerykański aktor.

– Jestem świadkiem zniszczenia wywołanego przez nazizm. Na własne oczy widziałem, jak nienawiść wymknęła się spod kontroli i dlatego dzielę się tymi bolesnymi wspomnieniami ze światem w nadziei, że w przyszłości uda się zapobiec takim tragediom. Wspieram Centrum Żydowskie w Oświęcimiu i ich misję, aby Holokaust nigdy więcej się nie powtórzył – powiedział jeszcze przed przyjazdem do obozu Arnold Schwarzenegger.

Po wizycie w Miejscu Pamięci Auschwitz odwiedził Centrum Żydowskie w Oświęcimiu, będącego jedynym żywym śladem po żydowskiej obecności w tym małopolskim mieście.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

QUIZ: Afery w PRL-u. Tymi skandalami żyła cała Polska

Pytanie 1 z 10
Słynne uprowadzenie samolotu do Berlina Zachodniego przez kapitana Czesława Kudłka, który go pilotował, miało miejsce, ponieważ:
To on zamordował 35-letnią sklepową spod Tarnowa! Miał tylko 17 lat, a na koniec zabrał wódkę