​„Z odblaskiem bezpieczniej” - wkrótce finał akcji szczecineckiej Straży Miejskiej. Strażnicy odwiedzają szkoły i przedszkola w mieście [FOTO]

2020-10-12 13:06

Odblaski mogą uratować życie. Dzieci noszą je bardzo chętnie. Dorosłych nieco trudniej przekonać, aby zadbali o swoje bezpieczeństwo.

Bezpiecznie na rowerze - film profilaktyczny

Jesienią, kiedy szybciej zapada zmrok, szczecinecka Straż Miejska przypomina o tym jak ważne jest noszenie odblasków. Strażnicy odwiedzają wszystkie szkoły i przedszkola w naszym mieście. Spotkania te mają na celu uświadomienie dzieciom, że odblaski mogą uratować życie. 

Straż Miejska w Szczecinku sukcesywnie prowadzi działania i akcje, które mają na celu uświadomienie jak ważne jest noszenie odblasków. Spotykamy się z dziećmi i młodzieżą, prowadzimy różnego rodzaju pogadanki z zakresu bezpieczeństwa. Mówimy przede wszystkim jak ważne są odblaski, bo kiedy zaszczepimy w najmłodszych nawyk ich noszenia to później w wieku dorosłym na pewno o nich nie zapomną i będą je nosić.

- podkreśla Paulina Peciak-Nazarewska ze szczecineckiej Straży Miejskiej.

​„Z odblaskiem bezpieczniej” - wkrótce finał akcji szczecineckiej Straży Miejskiej. Strażnicy odwiedzają szkoły i przedszkola w mieście

Piesi i rowerzyści często mylą pojęcia co znaczy być widocznym, a widzieć. Ci którzy poruszają się drogą w momencie kiedy zauważa reflektory pojazdu, błędnie myślą, że kierowca także ich widzi. Niestety jeśli taki pieszy albo rowerzysta jest ubrany w ciemne ubrania i nie ma na sobie żadnego odblasku, wtedy jest widoczny przez kierowcę dopiero w odległości 20-30 metrów.

Jeżeli natomiast mamy na sobie jaśniejszą odzież i element odblaskowy, jesteśmy dla kierowcy widoczni już z odległości 150 a nawet 300 metrów. Pozwala mu to na odpowiednio szybką reakcję, a nam może uratować życie.

Szczecineccy strażnicy ostatnio odwiedzili uczniów ze szkół podstawowych nr 5 i 7 w Szczecinku, a także uczniów w szkole podstawowej w Parsęcku. Spotkali się także z przedszkolakami z przedszkola im. Kornela Makuszyńskiego w Szczecinku.

Przy okazji strażnicy przypominają, że warto zadbać także o bezpieczeństwo czworonogów. Najczęściej traktujemy ich jak członków rodziny dlatego tym bardziej powinniśmy pamiętać o ich bezpieczeństwie.

Jesienią szybciej zapada zmrok, a z psem na spacer wyjść trzeba. Warto zadbać o to, aby nasz czworonożny przyjaciel był po zmroku widoczny dla rowerzystów i kierowców. 

Przypomnijmy, że psy, szczególnie te małe, wieczorem są praktycznie dla nich niewidoczne.

Oprócz wypadków z udziałem samochodu, dla niewielkich zwierząt śmiertelne może być nawet zderzenie z rowerzystą.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE