Powstaną nowe linie autobusowe w powiecie szczecineckim. Sprawdź gdzie

2020-11-30 14:15 Paulina Horbatowska–Deciuk
Nowe linie autobusowe w powiecie szczecineckim
Autor: Marie Sjödin z Pixabay

Powiat Szczecinecki po raz kolejny aplikował o środki w ramach Funduszu Autobusowego. Otrzymał dopłatę w wysokości 262 080,00 zł, na cztery linie komunikacyjne o długości 132 km.

ESKA XD EXTRA

W ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych dofinansowywane są i w konsekwencji przywracane lokalne  połączenia autobusowe.

Dzięki temu mieszkańcy, przede wszystkim z mniejszych miejscowości, mogą dotrzeć środkami transportu publicznego do pracy, szkół, placówek zdrowia i instytucji kultury.  

Powiat szczecinecki aplikował o wsparcie w ramach rządowego funduszu już w roku ubiegłym. W ostatnich tygodniach uczynił to ponownie i na przewozy autobusowe w roku 2021 otrzymał dopłatę w wysokości 262 080,00 zł, na cztery linie komunikacyjne o długości 132 km.

Sprawdź gdzie powstaną nowe linie autobusowe w powiecie szczecineckim

Nowe linie powstaną na następujących odcinkach:

  • Szczecinek - Radacz - Juchowo - Silnowo - Piława - Łubowo - Borne Sulinowo
  • Rakowo - Łubowo - Piława skrz. - Silnowo - Śmiadowo – Szczecinek
  • Szczecinek - Spore - Szczecinek przez Galowo, Trzcinno
  • Szczecinek - Buczek - Wojnowo - Żółtnica - Omulna - Szczecinek

Na pierwszych dwóch  liniach usługi przewozowe świadczyć będzie Ewangeliczny Związek Braterski, w przypadku kolejnych dwóch PKS Darłowo.

Warto przypomnieć, że na skutek wejścia w życie ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (dz. U. z 2020 r. poz. 875) dopłata do jednego wozokilometra wynosi 3 zł.

Łącznie do wojewody zachodniopomorskiego wpłynęło 19 wniosków samorządów o objęcie dopłatą połączeń autobusowych w 2021 roku.

3 powiaty i 16 gmin z dopłatą w wysokości ponad 7,8 mln zł z Funduszu Autobusowego planują uruchomić 88 linii komunikacyjnych o łącznej długości 3 405 km.

W naborach w ramach funduszu w 2020 r. samorządy uzyskały dofinansowanie dla 62 linii autobusowych.