Zniknęło kilka utrudnień i zwężeń w drodze nad morze. Otwarto dwa odcinki S3!

2021-04-28 10:06
Nowo otwarty odcinek drogi ekspresowej S3 Brzozowo-Miękowo w miejscowości Przybiernów
Autor: PAP/Marcin Bielecki Nowo otwarty odcinek drogi ekspresowej S3 Brzozowo-Miękowo w miejscowości Przybiernów

Nowo wybudowany odcinek drogi S3 Brzozowo-Miękowo, a także rozbudowany odcinek Miękowo-Rzęśnica, łącznie 42 km, otwarto oficjalnie we wtorek. Droga łączy Szczecin i południe Polski z wybrzeżem morskim i terminalem promowym w Świnoujściu.

W ramach prac powstał nowy dwujezdniowy odcinek Brzozowo-Miękowo o długości 22,4 km. Fragment od Miękowa do Rzęśnicy został natomiast dostosowany do współczesnych parametrów drogi ekspresowej.

Jak podała GDDKiA, na ponad 22-kilometrowym odcinku nowej S3 od Brzozowa do Miękowa powstały węzły drogowe Babigoszcz, Przybiernów i Brzozowo oraz para MOP Przybiernów. Droga przebiega w większości przez tereny leśne, powstało w związku z tym pięć przejść dla dużych zwierząt, w tym cztery górne. Nowa dwujezdniowa S3 połączyła zakończone w latach 2011-2012 obwodnice Miękowa oraz Troszyna, Parłówka i Ostromic.

Polub nasz fanpage ESKA Szczecin News na Facebooku! Znajdziesz tam najciekawsze informacje z Twojego miasta i regionu

We wtorek zniknęły ostatnie utrudnienia i zawężenia ruchu drogowego, zaczęła obowiązywać docelowa organizacja ruchu z ograniczeniem prędkości do 120 km/h.

Dwujezdniowa droga na odcinku Miękowo-Rzęśnica powstała w drugiej połowie lat 70. ubiegłego wieku. Trasa nie spełniała już współczesnych standardów drogi ekspresowej. W ramach kontraktu o wartości 126,3 mln zł w miejscowości Kliniska Wielkie powstał węzeł drogowy, który zastąpił wcześniejsze skrzyżowanie z przejściem dla pieszych. Kompleksowo przebudowany został również węzeł Rzęśnica z drogą wojewódzką nr 142.

Na drodze S3 trwa jeszcze realizacja robót budowlanych na odcinkach od Bolkowa do Lubawki, gdzie są drążone dwa tunele. W czwartym kwartale br. – jak podała GDDKiA - powinna zakończyć się realizacja odcinka Lubin-Polkowice (woj. dolnośląskie).

Realizacja odcinka Brzozowo-Miękowo była dofinansowana ze środków UE kwotą 191,7 mln zł. Inwestycje na obu odcinkach realizowała firma Budimex. Łączna całkowita wartość inwestycji dla dwóch odcinków S3 wyniosła 583,8 mln zł.

Piszesz maturę 2021? Rozwiążesz ten test, na pewno zdasz! [QUIZ]

Pytanie 1 z 19
[MATEMATYKA] Cena roweru po obniżce o 15 proc. była równa 850 zł. Przed obniżką ten rower kosztował...
ESKA XD #021 - Eurowizja, Więzień miłości, mięso z roślin, gwiazdy bez matury
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE