Oszust ze Szczecina założył fikcyjną zbiórkę pieniędzy dla rodziny poszkodowanej w pożarze

2021-04-28 9:17
 33-latek tworzył nowe strony internetowe poświęcone zbiórkom pieniędzy bardzo profesjonalnie, uniemożliwiając ich rozpoznanie
Autor: Pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne 33-latek tworzył nowe strony internetowe poświęcone zbiórkom pieniędzy bardzo profesjonalnie, uniemożliwiając ich rozpoznanie

Stołeczni policjanci zatrzymali 33-letniego mężczyznę podejrzanego o założenie fikcyjnej zbiórki, z której pieniądze miały trafić do rodziny poszkodowanej w pożarze - poinformował rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak. Dodał, że mężczyzna z fałszywej zbiórki charytatywnej zebrał ponad 54 tysiące złotych.

Jakiś czas temu policjanci ze stołecznego wydziału do walki z cyberprzestępczością ustalili, że jeden z mieszkańców Szczecina może organizować fałszywe zbiórki pieniędzy na cele charytatywne. "Według wiedzy funkcjonariuszy, którzy zajęli się sprawą, 33-letni mężczyzna miał wyszukiwać prawdziwe zbiórki pieniędzy, między innymi na chore dzieci, a następnie kopiować materiały i wykorzystywać je do tworzenia własnych stron WWW, na których ogłaszał fałszywe zbiórki pieniędzy" - tłumaczył nadkomisarz Sylwester Marczak.

Polub nasz fanpage ESKA Szczecin News na Facebooku! Znajdziesz tam najciekawsze informacje z Twojego miasta i regionu

Policjant podkreślił, że 33-latek tworzył nowe strony internetowe poświęcone zbiórkom pieniędzy bardzo profesjonalnie, uniemożliwiając ich rozpoznanie. "Stołeczni policjanci ustalili, że od marca do kwietnia tego roku, mężczyzna założył w internecie fikcyjną zbiórkę charytatywną, z której pieniądze miały rzekomo trafić do rodziny poszkodowanej w pożarze, do którego doszło w marcu 2021 r. w województwie zachodniopomorskim" - podał.

"33-latek, po założeniu fałszywej strony, mailowo rozsyłał prośby o wpłacanie pieniędzy na wskazany rachunek bankowy. W ten sposób dotarł do osób, które chciały pomóc poszkodowanej rodzinie i wpłaciły na konto w sumie ponad 54 tysiące złotych, nie zdając sobie sprawy, że przekazują pieniądze oszustowi" - wyjawił.

To nie jedyna fałszywa zbiórka pieniędzy zorganizowana przez 33-latka. "Jak się okazało, w latach 2019-2021 mężczyzna założył 19 podobnych zbiórek pieniędzy, z których uczynił sobie stałe źródło utrzymania" - przekazał, dodając, że w powyższych przestępstwach śledczy ustalili już kilkaset pokrzywdzonych osób.

33-letni mężczyzna został zatrzymany i usłyszał już zarzut oszustwa. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. Za zarzucany czyn grozi mu do 8 lat więzienia. "Sprawa ma charakter rozwojowy. W najbliższym czasie mężczyzna usłyszy kolejne zarzuty w podobnych sprawach" - dodał rzecznik KSP. 

Sonda
Czy popierasz pomysł upamiętnienia ofiar covid?
Tak wygląda praca szpitala w czasie pandemii
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE