Zabytkowe piece, zdobione kafle i sygnowane cegły. W Szczecinie otwiera się nowe muzeum

2023-01-11 13:08

Dawna stajnia przy ulicy Małkowskiego w Szczecinie zamieniła się w Muzeum Zduńskie Opowieści. Sprawdziliśmy, co będzie można obejrzeć.

W tym miejscu będzie można poznać tajniki rzemiosła zduńskiego. Wielka kolekcja sygnowanych cegieł, a do tego zabytkowe piece i kafle ze zdobieniami. Dawna stajnia przy ulicy Małkowskiego 26/U2 w Szczecinie zamieniła się w Muzeum Zduńskie Opowieści.

Co będzie można tam zobaczyć?

- To wszystko, co jest związane z zawodem zduna, czyli od początku: od cegieł, które służyły do zbudowania fundamentu czy też kanału wewnątrz pieca, zobaczymy kafle - dość stare i ładne. Zetkniemy się z historią kaflarni, z historią zdunów poprzez dokumenty, anonse prasowe. Będzie można obejrzeć także drzwiczki żeliwne, służące do ujarzmiania tego ognia, pochodzące z kilkudziesięciu odlewni - mówi Maciej Burdzy, mistrz zduński i założyciel muzeum.

W sumie na 80 metrach kwadratowych udało się zgromadzić ponad 1800 artefaktów. Muzeum będzie dostępne dla mieszkańców Szczecina od 21 stycznia. Placówkę będzie można zwiedzać w weekendy.