Ranking

To najwyższe konstrukcje w Szczecinie! Która budowla góruje nad miastem?

2023-10-05 15:30

W poprzednim artykule przybliżyliśmy wam najwyższe wieżowce w Szczecinie. Tym razem przyszła pora na najwyższe konstrukcje, które, jak się okazuje, znacznie przewyższają nawet Hanza Tower! Jesteście ciekawi jakie budowle znalazły się w naszym rankingu?

Najwyższe konstrukcje w Szczecinie - kominy, suwnice i maszty radiowe! 

Szczecin, mimo że nie jest kojarzony z imponującymi wieżowcami, może pochwalić się naprawdę wysokimi budowlami! Nie każdy wie, że właśnie w Szczecinie znajduje się jeden z najwyższych kominów w Polsce! 

Aktualnie najwyższym budynkiem mieszkalnym w Szczecinie jest Hanza Tower. Nie jest to jednak najwyższa konstrukcja w naszym mieście. W naszym rankingu poznacie najwyższe konstrukcje w Szczecinie. Nie uwzględniamy w niej wieżowców oraz kościołów, które znajdziecie w innych rankingach na naszej stronie. 

Miejsce 5. Komin elektrociepłowni Pomorzany - 100 metrów

Historia komina w elektrociepłowni jest długa i zawiła. W 2004 roku konstrukcja runęła, a z 80 metrowej wieży pozostał jedynie kikut. Jeszcze do niedawna odbudowany komin liczył sobie 160 metrów, ale po jego dekonstrukcji ma "zaledwie" 100 metrów. Przez wiele lat zastanawiano się nad wyłączeniem komina z pracy, ale 100 metrowy potwór znajdujący się przy ul. Szczawiowej przetrwał i ma się dobrze. 

Miejsce 4. Suwnica ST3 Offshore na Ostrowie Brdowskim – 112 metrów

To najnowsza suwnica w Szczecinie, oddana do użytku w 2016 roku. Dane co do jej wysokości są różne. Sam wykonawca podawał przy oddaniu suwnicy wysokość 120 metrów, ale bardziej rzetelne dane Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej mówią o 112 metrach. Suwnica jest jedną z największych w Europie i jest w stanie przenosić elementy o wadze do 1400 ton na wysokość 100 metrów.

Miejsce 3. Maszt Radiowej Stacji Nadawczej Warszewo - 117 metrów

Ten legendarny już maszt RSN Warszewo został oddany do użytku w 1949 roku i zapoczątkował erę słuchania radia w Szczecinie. Wysokość posadowienia podpory anteny wynosi 107 metrów, z kolei najwyższa wysokość zawieszenia systemów antenowych to 114 metrów. Aktualnie z wieży nadawana jest większość stacji radiowych i telewizyjnych w Szczecinie. 

Miejsce 2. Komin ciepłowni przy ul. Dąbskiej - 122 metry

Ciepłownia "Dąbska" powstała w roku 1978 r. przy ulicy Dąbskiej. Na terenie ciepłowni znajduje się imponujący 120-metrowy komin, który jest 2. najwyższym obiektem tego typu na Prawobrzeżu Szczecina. W 2010 roku komin przeszedł gruntowny remont, z kolei w 2016 czekała go wymiana filtrów.

Miejsce 1. Komin Wiskordu w Żydowcach - 250 metrów

Budowa fabryki w szczecińskich Żydowcach zaczęła się na samym początku XX wieku, bo już w 1901 roku. Jej prezesem był hrabia Guido Henckel von Donnersmarck, który nabył prawa do produkcji jedwabiu metodą wiskozową (stąd późniejsza nazwa Wiskord). Fabryka znacznie ucierpiała w czasach wojny i została odbudowana w 1948 roku. Od tamtej pory przedsiębiorstwo działało jako Szczecińskie Zakłady Włókien Sztucznych Wiskord. 

To z czego zapamiętany zostanie upadły w 2000 roku Wiskord to na pewno imponujący swoimi rozmiarami komin. Gigant liczy sobie 250 metrów i jest w pierwszej dziesiątce najwyższych kominów w Polsce. Aktualnie wykorzystywany jest jako ścianka wspinaczkowa i miejsce do skoków z bungee.