To będzie bieg po zdrowie! San Probi UroRun już w sobotę!

2021-09-16 14:23
biegacz
Autor: pixabay.com

Już w najbliższą sobotę (18.09) odbędzie się kolejna edycja znanego szczecińskim biegaczom wydarzenia "UroRun". To doskonały przykład łączenia przyjemnego z pożytecznym, a wszystko po to, by promować badania urologiczne.

Powiedzenie, że sport to zdrowie w tym przypadku nabiera wręcz dosłownego znaczenia. W sobotę o godzinie 10 na Jasnych Błoniach w Szczecinie spotkają lekarze, byli i obecni pacjenci oraz, po prostu, fani biegania i dobrej zabawy. Wszystko w ramach kolejnej edycji imprezy sportowej San Probi UroRun.

- Zachęcamy ludzi do aktywnego spędzania czasu, a przy okazji są stoiska informacyjne i edukacyjne, gdzie lekarze Kliniki Urologicznej i Onkologii Urologicznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego edukują ludzi w zakresie profilaktyki i namawiają do wzięcia udziału w badaniach przesiewowych - mówi Robert Szych z ruchowej Akademii Zdrowia w Szczecinie, współorganizator wydarzenia. UroRun jest częścią dużego, międzynarodowego projektu.

Cała impreza jest częścią Europejskiego Tygodnia Urologii. To czas, kiedy lekarze w szczególny sposób zwracają uwagę na profilaktykę, bo to, zwłaszcza wśród mężczyzn, wciąż temat tabu. - Najważniejsze są badania profilaktyczne. To jak przegląd samochodu - mówi dr Andrzej Lemiński, urolog ze szpitala na szczecińskich Pomorzanach. - Co ważne, badania profilaktyczne wykonujemy wtedy, gdy czujemy się całkiem dobrze. Po prostu przychodzi konkretny dzień w roku, np. 2 stycznia, i idziemy na badania. Trochę właśnie jak z przeglądem samochodu, który wykonujemy cyklicznie - dodaje.

Tegoroczny Europejski Tydzień Urologii rozpoczyna się w najbliższy poniedziałek 20 września. A we wtorek – 21 września lekarze z Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej szpitala na Pomorzanach zapraszają na bezpłatne profilaktyczne badania przesiewowe urologicznych chorób nowotworowych. Zapisy trwają pod nr. tel. 91 466 13 60, w godzinach 11.00-14.00. 

Rak prostaty to najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn. Rozwija się powoli, a wykryty we wczesnym stadium jest wyleczalny dzięki dostępnym metodom leczenia. Jednak profilaktyka ma tu zasadnicze znaczenie.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE