Szczecińscy naukowcy wezmą pod mikroskop wielką bitwę

2021-09-21 8:10
miecz
Autor: Pixabay.com - domena publiczna

Rok 1410 to data, którą znają nawet najmłodsi. Choć na temat bitwy pod Grunwaldem powstało wiele książek i opracowań, to okazuje się, że nadal wiele jest do zbadania. Takiego wyzwania podjęli się naukowcy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Szczątki ponad 200 rycerzy walczących w bitwie, zostaną przebadane przez pracowników Zakładu Medycyny Sądowej szczecińskiego PUM-u. Cały materiał najpierw przejdzie inwenteryzację, a następnie będzie poddany badaniom. Na ich podstawie dowiemy się, m.in. jaki kolor oczu czy włosów mieli uczestnicy historycznych wydarzeń.

Do badań, naukowcy wykorzystają metody podobne do tych, których używają na co dzień podczas identyfikacji ofiar przestępstw. Warto podkreślić, że jednocześnie szczecińscy naukowcy badają m.in. szczątki ofiar II wojny światowej.

Na początku września, dzięki ich pracy zidentyfikowano Ignacego Zatorskiego, który zmarł podczas walk w obronie Westerplatte.

QUIZ: Co wiesz o współczesnym Szczecinie?

Pytanie 1 z 15
Pierwszym prezydentem polskiego Szczecina był:
Odkrycie w centrum Szczecina. Tory tramwajowe przetrwały pod asfaltem pół wieku
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE