Szczecin: policja ostrzega, jak zrobić bezpieczne świąteczne zakupy

2022-12-15 10:00
Zakupy w święta
Autor: Pixabay

To już kolejna w tym roku kampania policji, która ma na celu ostrzegać mieszkańców. Jak zaznaczają policjanci, święta to wzmożony czas, kiedy popełnianych jest sporo oszustw. Jak się ich przestrzec?

Bezpieczne zakupy stacjonarne

W większych skupiskach trzeba zachować szczególną ostrożność, bo to właśnie wtedy najczęściej dochodzi do kradzieży. Policja zaznacza, że kieszonkowcy wykorzystują nasze rozkojarzenie. Szczególnie należy uważać w takich punktach jak:

  • sklepy;
  • dworce;
  • przystanki.

Masz większą kwotę pieniędzy? Nie trzymaj jej w jednym miejscu. Przy płatnościach staraj się nie pokazywać całej zawartości portfela. A jak wygląda to z plecakami? Lepiej wszystko trzymać z przodu!

Szczególną uwagę trzeba także mieć przy komunikatorach internetowych. Coraz więcej włamań jest właśnie przez te social media. Znajomy pisze z prośbą o BLIK, ponieważ rzekomo zgubił portfel. Nic bardziej mylnego! Przez komunikator może włamać się do Twojego banku i po prostu wyczyścić konto. Dlatego, jeżeli ktoś prosi o BLIK, nie działań pochopnie – zadzwoń do tej osoby.

Policja radzi też, aby nosić klucze w innym miejscu niż te, w którym może znaleźć się informacja o naszym miejscu zamieszkania. Co ważne, nie zostawiajmy bagażu bez opieki!

W tym okresie warto też lepiej pilnować dzieci. Wiele z nich potrafi się zgubić w sklepie, a to dodatkowy stres dla każdego. Dobry patent na przyszłość? Nauczyć dziecko numeru telefonu do rodziców/dziadków/rodzeństwa/wujostwa.

Bezpieczne zakupy w Internecie

Coraz więcej osób woli korzystać z zakupów online. Nic dziwnego! Mamy o wiele więcej promocji, szybką przesyłkę i ogromną liczbę produktów. Ale to też raz dla oszustów. Pamiętaj, że nie każda superokazja może być prawdziwa – szczególnie w okresie świątecznym wystawiane są różne produkty w dziwnie niskich cenach, np. nowy iPhone 13 pro za 3000 zł. W tym przypadku są dwie opcje: to tzw. składak z różnych części lub po prostu próba wyłudzenia pieniędzy (płatność tylko z góry). Dlatego lepiej sprawdzić, kto nadaje produkt oraz wybrać płatność za pobraniem.

Otrzymujesz jakieś dziwne oferty z linków? Nie wchodź w to! To może być wirus, który wyczyści Ci konto.

Żeby nie dać się oszukać podczas przedświątecznych zakupów, stosuj środki bezpieczeństwa:

  • nie podawaj szczegółowych danych przez telefon, nawet kiedy bank rzekomo ich wymaga (pracownicy banku i tak mają je w systemie),
  • jeśli znajomy znienacka prosi Cię o kod BLIK w rozmowie na komunikatorze, zadzwoń do niego i upewnij się, że to z nim rozmawiasz,
  • przed potwierdzeniem transakcji BLIK sprawdź dwa razy, ile wynosi kwota i do kogo ona trafi,
  • nie klikaj w linki otrzymywane od nieznanych numerów – niemal na pewno przeniosą Cię one do stron wyłudzających dane lub pieniądze,
  • przed zalogowaniem się na konto w banku, dwa razy upewnij się, że adres strony jest właściwy (nie używaj do tego linków przesłanych w wiadomościach e-mail czy sms,
  • nie loguj się wrażliwymi danymi w otwartych sieciach Wi-Fi, m.in. w kawiarniach,
  • stosuj dwuskładnikowe uwierzytelnienie kont społecznościowych (2FA) – dzięki niemu każda osoba próbująca zalogować się na Twoje konto będzie musiała wprowadzić specjalny kod wysyłany tylko na autoryzowany numer telefonu komórkowego.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE