Skwer Praw Kobiet zamiast skweru im. Kaczyńskiego w Szczecinie? Jest petycja w tej sprawie

2021-01-20 9:00
Skwer Praw Kobiety miałby znajdować się między Bramą Królewską a ul. Małopolską
Autor: Google Street View

Aktywistki z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Szczecin przygotowały petycję do szczecińskiej Rady Miasta o zmianę nazwy skweru im. Lecha Kaczyńskiego. Chcą, aby nosił nazwę skweru Praw Kobiet. Petycja jest dostępna w wersji online.

"Uważamy, że ta nazwa jest bliższa naszemu miastu, jest bezpośrednio związana ze współczesną historią naszego miasta, ale i upamiętnia nasze babki i matki, dzięki którym dzisiaj każda z nas może brać udział w wyborach" - piszą aktywistki w opisie petycji

Skwer Praw Kobiet zamiast skweru im. Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie?

Podkreślają też, że Lech Kaczyński jest już upamiętniony w Szczecinie. Przy al. Wojska Polskiego stoi pomnik tragicznie zmarłego prezydenta. Imieniem Lecha Kaczyńskiego został kilka lat temu nazwany skwer między Bramą Królewską a ul. Małopolską, będący wcześniej częścią placu Hołdu Pruskiego.

Dlaczego to miejsce miałoby zmienić nazwę na skwer Praw Kobiet? Aktywistki uzasadniają, że na sąsiadującym z nim placu Solidarności od 2016 roku odbywają protesty w obronie praw kobiet. Jak dodają, Lech Kaczyński nie jest związany z miejscem, w którym został upamiętniony przez nadanie jego imienia. 

Na początku stycznia w ramach happeningu zmieniono tabliczkę z nazwą skweru im. Kaczyńskiego właśnie na "skwer Praw Kobiet". 

Skwer Praw Kobiet ma powstać w Łodzi. Tamtejsza rada miasta podjęła decyzję w tej sprawie na początku grudnia. Taką nazwę ma nosić plac przy ul. Więckowskiego. 

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Sonda
Czy popierasz Strajk Kobiet?
Jak zrobić 10000 kroków? [TEST] | ESKA XD - Fit vlog #14
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE