Rowerzyści z Pomorza Zachodniego cały czas są w sporym niebezpieczeństwie

2021-04-29 12:36
rower wypadek
Autor: Alexas_Fotos/Pixabay.com

Od początku roku doszło do kilkunastu wypadków z udziałem cyklistów, w których rannych zostało 14 osób. Na szczęście policja nie odnotowała żadnych ofiar śmiertelnych. Jak się okazuje, przyczyny zdarzeń nie zmieniają się od lat. Winni są zarówno rowerzyści, jak i kierowcy samochodów - mówi Irena Kornicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

- Najczęstszym powodem tego typu wypadków jest nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Odsetek jest podobny, co w przypadku wypadków, w których uczestniczą tylko samochody. Drugim nagminnym przewinieniem, które niezwykle często kończy się kolizją lub wypadkiem, jest nieprawidłowe zachowanie podczas skręcania. Rowerzyści muszą pamiętać, żeby odpowiednio uprzedzić innych uczestników ruchu o zamiarze wykonania takiego manewru. Ponadto należy zmieniać kierunek jazdy zgodnie z przepisami ruchu drogowego - tłumaczy Irena Kornicz.

Polub nasz fanpage ESKA Szczecin News na Facebooku! Znajdziesz tam najciekawsze informacje z Twojego miasta i regionu

Aby uniknąć kolizji, wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Rozglądajmy się i patrzmy na to, co dzieje się na drodze! Poza tym reagujmy natychmiast, bez chwili zawahania na sytuacje, które zdarzają się nagle w naszym otoczeniu. Pamiętajmy także o tym, żeby przepuszczać pieszych, którzy są uprzywilejowanymi uczestnikami ruchu. Kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania i wzajemnym szacunkiem - dodaje Kornicz. 

W zeszłym roku w Szczecinie i regionie doszło do 111 wypadków z udziałem rowerzystów, w których zginęło 6 osób.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Czy zdałbyś test na prawo jazdy? Tylko dla mistrzów kierownicy [QUIZ]

Pytanie 1 z 17
Czy za tym znakiem, w razie zatrzymania pojazdu wskutek zatoru drogowego, masz obowiązek zachować odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż 5m?
Czy za tym znakiem, w razie zatrzymania pojazdu wskutek zatoru drogowego, masz obowiązek zachować odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż 5m?
Tak wygląda praca szpitala w czasie pandemii
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE