Jakie sałatki na święta? Kiedy jarzynowa na stole to za mało

i

Autor: pixabay

Przepisy na święta Bożego Narodzenia. Sprawdź najlepsze receptury na 12 potraw wigilijnych

2022-12-22 13:16

Do świąt coraz bliżej, więc szukamy w Internecie sprawdzonych przepisów. Postanowiliśmy zrobić przegląd najpopularniejszych i szybkich receptur na 12 wigilijnych potraw. Będzie też od nas mała niespodzianka.

12 potraw wigilijnych – symbolika

Skąd się wzięło akurat 12 dań? To odniesienie do dwunastu apostołów, a według wierzeń ludowych – miesięcy. Według przesądów, jaka Wigilia, taki cały rok. Jeżeli będzie „bogato” na stole, kolejny rok będzie naprawdę dobry. Dlatego, jeżeli odpuścimy jedną z nich, może czegoś zabraknąć.

Przepisy barszcz czerwony z uszkami

Barszcz czerwony z uszkami ta pyszna zupa z czerwonych buraków była już przyrządzana w XVI wieku. A wiemy to z twórczości Mikołaja Reja. Potrawa jest znana w Europie Wschodniej i Centralnej. W Ukrainie nazywa się go barszczem czernichowskim i podaje się go nie z uszkami, a… pampuszkami! Niektórzy podają go z ugotowanym jajkiem

Przepisy na zupę grzybową

Zupa grzybowa jest znana na całym świecie! W Europie je się ją najczęściej w formie kremu. Wersja w puszce to ogromna duma Stanów Zjednoczonych – wersja sprzedawana od 1934 roku! Jeżeli masz problemy żołądkowe, lepiej sobie odpuść ten przysmak i sięgnij po inne potrawy.

Przepisy na pierogi z kapustą i grzybami

To największa duma Polaków. Jadąc zagranicę, każdy kojarzy Polskę z pierogami. A skąd się u nas wzięły? Legenda głosi, że przejeżdżając przez Podkarpacie Odrowąż, mając do dyspozycji jedynie mąkę, kapustę i grzyby, połączył wszystko w jedno, dając początek pierogom. Je się je różnej formie, nawet podczas świąt. Niektórzy stawiają na wersję z ziemniakami, twarogiem, skwarkami i cebulą.

Przepisy na śledzie

Śledzie wędzone czy solone przez wieki robiły furorę, szczególnie na północy kraju. Przez wiele lat też był cennym surowcem w Europie, a niektórzy nawet traktowali go jak walutę. Można jeść go na wiele sposobów, ale najczęściej w Polsce wybiera się formę sałatki.

Przepisy na smażonego karpia

Karp to ryba, bez której w wielu domach nie ma świąt. Od wielu lat w Polsce walczy się o zaprzestanie sprzedaży żywych ryb. Wygrano z marketami, pozostały tylko hodowle. A skąd umiłowanie do tej ryby? W XX wieku było ją prościej dostać i za niewielkie pieniądze.

Przepisy na kapustę wigilijną

Tradycyjna wersja to ta z grochem, jednak wielu Polaków przyrządza go podobnie do bigosu – z grzybkami. W Wielkopolsce mówi się na to „ciupka z grochem”. W poprzednich wiekach bez tego dania nie mogło się obyć żadne wesele.

Przepisy na paszteciki z kapustą

Niektórzy jedzą barszczyk bez uszek. Popularnym dodatkiem jest pasztecik. W różnej formie! Niektórzy robią z samymi pieczarkami, inni – z kapustą i grzybami. W niektórych domach nazywa się je po prostu kapuśniaczkami. Warto zamiast ciasta drożdżowego, wypróbować kruche lub nawet z ciasta francuskiego!

Przepisy na kluski z makiem

Nie wiadomo, skąd pochodzi nazwa „kutia”, przez wielu nazywana po prostu kluskami z makiem. Co ciekawe, w wielu domach się jej po prostu nie jada. A szkoda! To pyszne, tradycyjne danie, które jada się głównie w Ukrainie, Białorusi, Litwie, Polsce, Rosji. Obecnie najczęściej spotkamy ją właśnie we wschodniej Polsce. Obecnie wiele osób dodaje do niej nawet migdały!

Przepisy na rybę po grecku

Potrawa nieznana w Grecji, za to uwielbiana przez Polaków. To skąd nazwa „grecka”? A z sosu! W dawnych książkach o kuchni śródziemnomorskiej znajdował się przepis na „sos grecki”, w którym były różne warzywa. Do tego ryba i ta dam! Mamy rybę po grecku.

Przepisy na makowca

Według wierzeń na stole powinna pojawić się chociaż jedna potrawa z makiem. Sprawia to, że w kolejnym roku będzie więcej pomyślności. A, że nie w każdym regionie popularna jest kutia, to padło na pyszne ciasto, jakim jest makowiec. Z bakaliami i miodem to coś, co Polacy potrafią jeść cały rok.

Przepisy na domowy chleb

Chleb to podstawa polskiego żywienia. Jemy go prawie ze wszystkim, a głównie na śniadanie czy kolację. Podczas świąt dla wielu to zamiennik ziemniaków. Najlepszy jest ten pieczonych przez nas samych lub z lokalnej piekarni. Uwaga! Chleb można mrozić.

Przepisy na kompot z suszu

Zmora wielu dzieci i starszych z ich dzieciństwa. Kompot z suszu wywodzi się z pięknej tradycji Łemków, którzy latem zbierając owoce, suszyli je. Zimą podgrzewali i robili z tego gorące kompoty. Najczęściej wykorzystuje się śliwki, jabłka, morele, figi czy gruszki.

Dodatkowe przepisy na dania wigilijne

Oprócz klasycznych 12 wigilijnych potraw, na stole nie powinno zabraknąć jeszcze dwóch dań.

Przepisy na sałatkę jarzynową

Polska pierogami stoi, ale i sałatką jarzynową. To odwieczny żart Polaków, że najlepszym deserem w święta jest właśnie jarzynówka. Co ciekawe, każdy dom ma swoje tradycje i daje inne rzeczy. Inni dodają musztardy, inni jabłko. Są też osoby, które wolą dać ogórka małosolnego niż kiszonego. Co dom, to inna tradycja, po prostu.

Przepisy na gołąbki z kaszą i grzybami

Gołąbki są kolejny daniem, którym „Polska stoi”. Jako, że w święta nie je się mięsa (oprócz ryb), wymyślane są różne formy „wegetariańskie”. Znane są przepisy z ryżem, pieczarkami i cebulą. Jednak najpopularniejsze to te z kaszą gryczaną i grzybami (mogą być pieczarki).