Fotowoltaika PUM

i

Autor: PUM

Pomorski Uniwersytet Medyczny jest eko! Panele fotowoltaiczne przynoszą korzyści

2022-11-07 15:09

Pomorski Uniwersytet Medyczny to jedna z wiodących uczelni medycznych w kraju. Tym razem PUM okazuje się być pionierem w wykorzystywaniu energii odnawialnej w naszym mieście. Na początku tego roku, na dachach trzech domów studenckich mieszczących się przy ul. Dunikowskiego pojawiły się panele fotowoltaiczne. Jak się sprawdziły?

PUM stawia na ekologię - domy studenckie z fotowoltaiką 

Możemy śmiało stwierdzić, że Pomorski Uniwersytet Medyczny jest doskonałym przykładem instytucji szerzącej ekologiczne wartości, którymi szczyci się nasze miasto. W styczniu 2022 roku na dachach domów studenckich przy ulicy Dunikowskiego pojawiły się trzy instalacje fotowoltaiczne o mocy 50 kWp każda. Jak podaje WFOŚiGW w Szczecinie, od początku tego roku Pomorski Uniwersytet Medyczny wyprodukował dodatkowe 145 tys. kWh energii elektrycznej, co znacząco zmniejszyło emisję szkodliwych substancji i pozwoliło uczelni na zaoszczędzenie ponad 100 tysięcy złotych. Warto dodać, że inwestycja, która kosztowała 760 tysięcy złotych, została dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. WFOŚiGW udostępniło wypowiedź prezesa zarządu Marka Subocza: 

- Trzy domy studenckie PUMu – dzięki wsparciu Funduszu – są zasilane zieloną energią, a efekty są korzystne nie tylko dla budżetu uczelni, ale i środowiska. Panele rocznie produkują ponad 140 MWh czystej, zielonej energii, a to atmosfery nie trafia prawie 120 ton dwutlenku węgla. Wszyscy chcemy oddychać dobrej jakości powietrzem, dlatego cieszy inicjatywa Uniwersytetu, który inwestuje w odnawialne źródła energii 

Nie tylko panele fotowoltaiczne - jak PUM promuje ekologiczny styl życia? 

Jak zaznacza PUM, panele fotowoltaiczne to nie jedyna akcja promująca ekologiczny styl życia. Uczelnia stara się edukować swoich studentów, np. w kwestii segregacji odpadów: 

Wydawać by się mogło że drobnym, ale jednak znaczącym działaniem było zrezygnowanie z koszy na śmieci w pomieszczeniach administracyjnych na rzecz wspólnych pojemników na śmieci umieszczonych w korytarzach z jednoczesną segregacją odpadów. Wszystkie obiekty PUM zostały także zoptymalizowane pod względem energetycznym. Zastosowano w pomieszczeniach biurowych i wspólnych tryb oszczędnościowy – tzn. tam, gdzie było to możliwe ograniczono pobór mocy cieplnej na węzłach ciepłowniczych, a także zmniejszono liczbę odbiorników energii elektrycznej - możemy przeczytać w oświadczeniu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego