Polskie ceny prawie jak niemieckie. Inflacja wyrównuje różnice…

2023-01-23 14:49
Zakupy
Autor: Pexels

W 2022 roku mieliśmy rekordową od lat inflację, przez którą można było zauważyć gwałtowny wzrost cen żywności. Można nawet stwierdzić, że powoli są takie jak w Niemczech…

Inflacja w Polsce. Jesteśmy prawie jak Niemcy…

Jak piszą eksperci, jeszcze w 2021 w Polsce można było nabyć produkty o połowę taniej niż w Niemczech. Co było widać też po sklepach, gdzie wielu Niemców mieszkających przy granicy przyjeżdżało do Polski na zakupy.

Według danych Eurostatu sporo od tamtego czasu się zmieniło (m.in. wybuch wojny w Ukrainie oraz polityka rządu), a wiele wpłynęło na obecną sytuację. Owszem, Polska jest dalej jednym z tańszych krajów w Europie, ale zaraz za nami są: Macedonia Północna, Rumunia, Bułgaria, Turcja, Serbia.

Najdroższej jest w Szwajcarii (prawie 180 procent drożej niż w Polsce), na Islandii, w Norwegii czy Irlandii. Podobne ceny do Polskich możemy zauważyć w Chorwacji, choć ci ostatni mają drobne problemy po wejściu do strefy euro.

Polskie produkty i tak tańsze niż niemieckie?

Dla konsumentów? Nie do końca. Dla firm, które eksportują żywność? Na pewno. O wiele więcej pieniędzy dostaną np. w Niemczech czy Francji niż w Polsce. A co za tym idzie – Polacy płacą za to ze swoich portfeli.

- Polskie ceny żywności poszły w górę o aż 21,2 proc. w ub.r. – wynika z danych Eurostatu.

Najszybciej ceny zmieniły się w przypadku owoców czy warzyw. W tym przypadku trochę zbliżyliśmy się cenami do Niemiec. Podobna sytuacja występuje w przypadku mięsa oraz ryb. Najgorzej wypadamy w przypadku alkoholi. W Polsce są one zdecydowanie droższe niż w Niemczech, a może być jeszcze gorzej, ponieważ rząd planuje wprowadzić kolejne zmiany w tym sektorze cen.

Na „plus” są ceny nabiału czy papierosów. Tutaj jest raczej o wiele taniej niż w Niemczech. W przypadku papierosów polski rząd ponownie podnosi akcyzę, dlatego one nie stanieją, ale mogą też zdrożeć. Odczuje to oczywiście przeciętny polski Kowalski.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE