Wprowadzenie podwyżek w Strefie Płatnego Parkowania przesunięte? Tego chcą mieszkańcy

2021-01-14 14:00
Strefa Płatnego Parkowania ma zmienić się 1 kwietnia
Autor: materiały prasowe UM

Powstała inicjatywa obywatelska “Stop podwyżkom w Strefie”. Jej organizatorzy chcą, aby ceny za bilety w Strefie Płatnego Parkowania w Szczecinie wzrosły później, niż planuje miasto. Czy uda się opóźnić wprowadzenie zmian, które mają obowiązywać od 1 kwietnia?

Rada Miasta pod koniec września zdecydowała, że z początkiem drugiego kwartału 2021 roku zmienią się granice SPP, pojawi się nowy cennik, do wyboru będzie mniej abonamentów, a przez pierwszy kwadrans będziemy parkować za darmo. Inicjatywa “Stop podwyżkom w Strefie” dąży do przesunięcia o kilkanaście miesięcy wprowadzenia tych zmian. 

- Przez pandemię ludzi nie stać na kolejne podwyżki, poza tym nie dostaniemy żadnej alternatywy dla samochodów. W centrum miasta miały powstać parkingowce, parkingi Park & Ride oraz Szczecińska Kolej Metropolitalna. Na dziś nic z tego nie powstało. Dlatego wnioskujemy, aby przesunąć termin na 1 lipca 2022 roku, bo właśnie wtedy ma ruszyć SKM - mówi Damian Frycz, inicjator akcji

Jak podkreśla w rozmowie z Radiem Eska, inicjatywie nie chodzi o całkowite odstąpienie od podwyżek, a zmiany mogą przynieść pożyteczne efekty. 

- Nie jesteśmy przeciwnikami podwyżek, jak nam się zarzuca. Jak najbardziej rozumiemy sens wyprowadzania samochodów z centrum miasta - dodaje Frycz. 

W ramach akcji szczecinianie złożyli już 1000 podpisów pod projektem uchwały opóźniającej podwyżki w SPP.

Strefa Płatnego Parkowania w nowych granicach
Autor: materiały prasowe UM

Jakie zmiany pojawią się w Strefie Płatnego Parkowania w Szczecinie?

SPP ma zostać rozszerzona o 60 ulic i będzie obejmować ich łącznie 140. Liczba miejsc postojowych zwiększy się z niecałych 7 tys. do ok. 11,7 tys. Mają pojawić się nowe parkomaty, dzięki którym nie trzeba będzie wkładać biletu za szybę. 

Abonamenty miesięczne będą dostępne wyłącznie dla osób i firm płacących podatki w Szczecinie. W strefie B za miesiąc zapłacimy 150 zł, a w strefie A - 240 zł. Roczna opłata dla kierowców mieszkających w strefie wzrośnie z 96 do 360 zł. Pierwsza godzina w strefie B będzie kosztować 2,8 zł (obecnie 1,6 zł), a w strefie A - 3,6 zł (obecnie 2,8 zł). Pierwszy kwadrans będzie bezpłatny. 

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Nadchodzi nowa Skoda i Mercedes | ESKA XD - Prosto z salonu #14
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE