Rozliczenia Pit

i

Autor: Flickr/zdjęcie poglądowe Jeszcze do 2 maja można rozliczyć PiTy

podatki

PIT 2023. Co zrobić, gdy spóźniłeś się z zeznaniem podatkowym? Grożą ci poważne konsekwencje!

2023-05-04 13:00

Za nami majówka 2023, więc wiele osób było zajętych bardziej odpoczynkiem niż myśleniem o PIT-ach. A co ważne, czas ich rozliczenia był do 2 maja. Co zrobić, gdy zapomnieliśmy złożyć PIT? Zobacz, jakie poniesiesz konsekwencje

PIT 2023 po terminie. Zapomniałeś złożyć zeznania podatkowego? To ci grozi!

Wypełnione PIT-y trzeba było złożyć do 2 maja 2023 roku. Ogólnie najczęściej jest to ostatni dzień kwietnia, ale w tym roku wypadł on w niedzielę. 1 maja 2023 był dniem wolnym od pracy, dlatego wypadło to na 2 maja 2023 roku. Rozliczyć powinien się każdy, kto osiągnął dochód w 2022 roku, nie wyłączając tych, którzy nie przekroczyli tzw. kwoty wolnej od podatku 30 tysięcy zł.

W przypadku niezłożenia PIT-u grożą poważne konsekwencje, ponieważ to wykroczenie/przestępstwo skarbowe.

Nie dotyczy to osób, które uzyskują:

  • dochody z umowy o pracę,
  • umowy cywilnoprawnej, dochody kapitałowe (PIT-37, PIT-38 lub PIT-39)
  • albo składają PIT-36 lub PIT-28.

Te osoby mają złożone PIT automatycznie w systemie. Jeżeli nie potwierdziłeś go w systemie e-PIT, system i tak uzna to za złożone. Jedyne co, to nie będzie można przekazać środków z 1.5% PIT na organizacje pożytku publicznego.

Jeżeli nie jesteśmy w powyższej grupie, to wszystko zależy od tego, kiedy złożyliśmy zeznanie i wysokości niezapłaconego podatku. Co ważne, urzędy skarbowe zaznaczają, że każda sprawa będzie rozwiązywana indywidualnie.

Min. Finansów: Koszt Polskiego Ładu to 16,5 mld złotych. Zrekompensuje to podatek od wielkich korporacji

PIT 2023. Nie złożyłeś PIT-u i nie zamierzasz tego robić? Będą spore konsekwencje

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób, które nie składają PIT-u mimo wezwań urzędu skarbowego. Uznane to jest za wykroczenie, jeżeli kwota niezapłaconego podatku nie przekroczy pięciokrotnej wartości minimalnego wynagrodzenia w danym roku, czyli około 15 050 zł. By uniknąć kary, należy złożyć tzw. czynny żal, czyli dobrowolne przyznanie się do naruszenia przepisów podatkowych. Trzeba wtedy złożyć PIT oraz pismo do urzędu skarbowego, zanim dostaniemy od niego wezwanie.

PIT 2023. Nie skorzystałem z czynnego żalu. Co dalej?

Tu konsekwencje są o wiele poważniejsze. Uznane zostanie to za przestępstwo skarbowe. Konsekwencją może być grzywna, która wyniesie do 720 stawek dziennych (liczona jako 1/3 miesięcznego wynagrodzenia). Grozi też kara pozbawienia wolności do pięciu lat.

Dodatkowo każdy podatnik, który spóźnił się z zapłatą, musi zapłacić odsetki od niezapłaconego podatku. Obecnie wynosi 16.5% należnej kwoty.

Jeżeli masz podatek do zwrotu, otrzymasz niewielki mandat za opóźnienie.