Pałki, gaz i paralizatory sposobem na agresywnych pacjentów? Ratownik medyczny odpowiada

2021-05-13 14:43
Pałki, gaz i paralizatory sposobem na agresywnych pacjentów?
Autor: Mat Napo/Unsplash Pałki, gaz i paralizatory sposobem na agresywnych pacjentów?

Ratownicy medyczni coraz częściej spotykają się z agresją ze strony pacjentów. Pojawiły się doniesienia, że zespoły ratownictwa medycznego wożą ze sobą nieformalne wyposażenie, które służy im do obrony przed agresorami. Nie dodatkowy sprzęt, a lepsza komunikacja z policją zwiększy nasze bezpieczeństwo - mówi jednak jeden z ratowników.

Zespoły ratownictwa medycznego dla własnego bezpieczeństwa przewożą m.in. pałki teleskopowe, gazy pieprzowe oraz paralizatory. Niektórzy twierdzą, że to najlepsze rozwiązanie. Zdaniem innych problem nadal będzie się pogłębiał.

Ratownik medyczny Bartłomiej Zimoch podkreśla w rozmowie z naszym reporterem, że w jego fachu nie powinno się stosować takich środków.

- Jesteśmy prawnie chronieni i nacisk powinno się położyć raczej na współpracę ze służbami porządkowymi. Bronienie się nie jest naszym zadaniem, a posiadanie takiego dodatkowego wyposażenia może się obrócić przeciwko zespołom ratownictwa medycznego i stać się bronią obosieczną - mówi Zimoch. 

Agresja najczęściej występuje u pacjentów pod wpływem alkoholu, ale także przy interwencjach covidowych. Aby temu zapobiec, powstała akcja "Szanuj medyka", która przypomina o wzajemnym szacunku w relacjach między lekarzem czy ratownikiem a pacjentem.

Sonda
Czy czujesz się bezpiecznie w swoim mieście?
Raport z Anteny 13.05
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE