Obchody Grudnia 70' w Szczecinie. Oddano hołd ofiarom

2022-12-19 10:11

W zeszły weekend obchodziliśmy już 52. rocznicę Grudnia 70'. To wtedy strajki, które objęły całą Polskę, dotarły również do Szczecina. Tysiące robotników i mieszkańców Szczecina protestowało przeciwko znacznym podwyżkom cen podstawowych produktów. W starciach z milicją i wojskiem, życie straciło 16 osób.

Obchody Grudnia 70' w Szczecinie

Obchody rocznicy protestów w Szczecinie rozpoczęły się już 16 grudnia. Na Cmentarzu Centralnym odsłonięty został pomnik ku czci ofiar komunistycznego reżimu. Dzień później swoje miejsce miały oficjalne obchody Grudnia 70' w Szczecinie. Przy Stoczni Szczecińskiej pojawił się m.in. Wojewoda Zbigniew Bogucki, który oddał hołd zamordowanym. 

52 lata temu Polacy zaskoczeni wzrostem cen tuż przed świętami zaprotestowali. Robotnicy chcieli wykrzyczeć władzy swoje niezadowolenie. W Szczecinie protesty trwały 17-22 XII 1970. Ich skutkiem była śmierć 16 osób. W 52. rocznicę Szczecińskiego Grudnia 1970 oddałem hołd Ofiarom - napisał na Twitterze Bogucki

Grudzień 70' w Szczecinie - co się wydarzyło?

Kryzys gospodarczy w latach 60. miał swoją kulminację podczas przełomu dekad. W grudniu 1970 roku ogłoszona została podwyżka cen wielu produktów podstawowej potrzeby, w tym mięsa. Doprowadziło to licznych strajków, które obiegły całą Polskę. W Szczecinie protesty rozpoczęli Stoczni Szczecińskiej im. A. Warskiego:

W dniu 17 grudnia, poranny wiec stoczniowców przed budynkiem dyrekcji stoczni zamienił się w robotniczy pochód, który jednak został rozproszony przez milicyjne siły. Około południa wyruszył z „Warskiego” kolejny, dużo większy pochód, do którego dołączyli się robotnicy z innych zakładów pracy. Próby zatrzymania manifestacji przez MO na ul. Dubois nie powiodły się i demonstranci ostatecznie dotarli do centrum miasta przed gmach KW PZPR, gdzie szybko zgromadził się ok. 20 tysięczny tłum mieszkańców - możemy przeczytać w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej  

Kulminacją strajków było podpalenie siedziby głównej KC PZPR w Szczecinie, a także ataki na siedzibę Milicji Obywatelskiej oraz areszt śledczy. Protesty zostały zdławione przemocą, w wyniku starć z wojskiem i milicją życie straciło 16 osób. Oficjalnie strajk został zakończony 22 grudnia, a Władysława Gomułkę na stanowisku I sekretarza KC PZPR zastąpił Edward Gierek.