Ranking

Które miasto w zachodniopomorskiem ma największą powierzchnię? Ta liczba jest ogromna!

2024-04-13 15:10

Województwo zachodniopomorskie ma powierzchnię 22 900 km2, co plasuje go na piątym miejscu w Polsce pod względem większości. Co ciekawe, w Zachodniopomorskiem najwięcej ludzi mieszka w miastach, co czyni je mocno zurbanizowanym regionem. A które miasta w województwie zachodniopomorskim mają największą powierzchnię?

Województwo zachodniopomorskie to morze i urbanizacja

Województwo zachodniopomorskie to jeden najbardziej zurbanizowanych regionów w Polsce. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, około 70% mieszkańców Pomorza Zachodniego mieszka w miastach. Ważne jest też tutaj położenie, bo jednak region położony jest nie tylko na pobrzeżach, ale i pojezierzach. Dzięki temu można szybko zmienić morze na jeziora. Od pięknej plaży w Kołobrzegu, po cud natury w Barlinku.

Zachodniopomorskie graniczy też z Niemcami, co powoduje, że wielu mieszkańców Pomorza Zachodniego na co dzień pracuje właśnie u naszych zachodnich sąsiadów. Dodatkowo przez zachodniopomorskie przepływa długa najdłuższa rzeka w Polsce – Odra.

Około 35% powierzchni województwa zachodniopomorskiego pokrywają lasy. Na Pomorzu Zachodnim znajdują się dwa parki narodowe:

  • Woliński,
  • Drawieński.

Dodatkowo jest 7 parków krajobrazowych i ponad 114 rezerwatów przyrody.

Zachodniopomorskie miasta. Które jest największe?

Województwo zachodniopomorskie dzieli się na 18 powiatów i 3 miasta na prawach powiatu. Najwięcej mieszkańców na Pomorzu Zachodnim mieszka w Szczecinie. Wyłączając miasta, najliczniejszym powiatem jest powiat stargardzki.

Które zachodniopomorskie miasto ma największą powierzchnię? Sprawdź w galerii!