Granica polsko-niemiecka w Świnoujściu

i

Autor: GERARD/REPORTER

granice

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej. Niemcy poważnie rozważają powrót do takiego rozwiązania!

2023-09-23 14:09

Jeszcze wiosną 2023 roku Niemcy zapewniali, że choć są takie rozmowy, to nie planują wprowadzać kontroli na granicach z Polską. Minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser jednak przyznała, że obecnie jest brana pod uwagę opcja wprowadzenia czasowych kontroli granicznych na polsko-niemieckich punktach.

Kontrole na granicy niemiecko-polskiej. Niemcy poważnie się nad tym zastanawiają

Jak dodała, wprowadzenie takich kontroli byłoby powiązane z wprowadzeniem nadzoru nad całym obszarem przygranicznym.

- Znacznie zwiększyliśmy już obecność policji federalnej na granicy z Polską i z Czechami. Nie należy jednak spodziewać się, że osób ubiegających się o azyl nie będzie już przybywać od razu po wprowadzeniu stacjonarnych kontroli granicznych – zaznaczyła Faeser.

Wyjaśniła, że jeżeli dana osoba zwraca się o azyl na granicy, wniosek należy rozpatrzyć w Niemczech.

- Ochrona granic zewnętrznych UE pozostaje kluczowa, co osiągamy dzięki wspólnemu systemowi azylowemu” – dodała minister.

Wcześniej już w środę w Bundestagu Faeser przyznała, że „w celu zwalczania przemytników właściwym może być wprowadzenie krótkoterminowych, stacjonarnych kontroli granicznych – to absolutnie właściwe”.

M.K.BŁOŃSKA: ZA RZĄDÓW PLATFORMY GRANICA BĘDZIE SZCZELNA

Kontrole na granicy niemiecko-szwajcarskiej zdają egzamin

Jak przypomniała dpa, w ostatnim czasie Faeser wielokrotnie odrzucała żądania polityków opozycyjnej Unii (CDU/CSU) dotyczące stacjonarnych kontroli granicznych - m.in. na granicach z Polską i Czechami. Wtedy jednak szefowa MSW wyjaśniała, że taki krok zaangażowałby zbyt dużą liczbę funkcjonariuszy i stanowiłby „czysto symboliczną politykę, również w obliczu wysokich wyników sondaży AfD”.

W piątkowych wywiadzie dla „Welt am Sonntag” Faeser mówiła o kontrolach na granicach z sąsiednimi krajami. Oceniła, że ze Szwajcarią istnieje już „doskonała współpraca”.

- Funkcjonariusze policji federalnej, w ścisłej współpracy z policją szwajcarską, są w stanie również kontrolować tereny przygraniczne ze Szwajcarią, zapobiegając nielegalnym przekroczeniom granicy. Podobne rozwiązanie mogłoby działać na granicy z Czechami, przygotowania w tej sprawie już trwają – dodała Faeser.

W piątek Unia przedstawiła w Bundestagu własną propozycję rozwiązań, dotyczących ograniczenia nielegalnej migracji. Zdaniem chadeków, stałe kontrole graniczne powinny zostać wprowadzone na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią – na wzór rozwiązania, funkcjonującego od kilku lat na granicy z Austrią

Straż Graniczna testuje sprzęt nowej generacji na granicy z Rosją. „Widzi” wszystko, co jest w promieniu 6 km

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE