Autobus Szczecin

i

Autor: SPA "Klonowica"

transport miejski

Kolejna "zielona flota" pojawi się na ulicach Szczecina

2024-04-22 13:16

​Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe „Klonowica” planuje zakup 14 autobusów elektrycznych. Właśnie ogłoszono przetarg, a oferty są przyjmowane do 22 maja.

Kolejne zeroemisyjne autobusy w Szczecinie

Szansa na kolejny "eko tabor" to efekt ubiegłorocznego naboru do rządowego programu Zielony Transport Publiczny. Nasze miasto na ten cel ma otrzymać blisko 59 milionów złotych, jednak koszt 14 nowych autobusów zeroemisyjnych to nieco ponad 71 milionów. Jest jednak kilka wymagań. SPA "Klonowica" chce kupić pojazdy, które będzie można ładować przez pantograf i wtyczkę oraz takie, które mogą przejechać 120 kilometrów na jednym ładowaniu. Mają być też niskopodłogowe i klimatyzowane. Obecnie flota autobusów miejskich w Szczecinie liczy ponad 250 pojazdów, w tym 16 elektryków i 17 hybrydowych.

Miasto planuje też nabycie kolejnych elektryków, których zakup będzie możliwy ze środków unijnych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Pierwsze hybrydy pojawiły się na szczecińskich drogach już w 2013 roku. Pod koniec 2018 roku na ulice miasta wyjechały pierwsze z zamówionych 16 nowych pojazdów hybrydowych. Później kolejno w 2021 roku przybyło nam 8 elektryków, rok później kolejnych 6. Dodatkowo w ubiegłym roku w Szczecinie testowano pierwszy autobus wodorowy.