SKM na Police

i

Autor: Paula Dąbrowska

inwestycje

Kiedy ruszy Szczecińska Kolej Metropolitalna? Znamy wstępną datę ruchu pasażerskiego do Polic

2023-12-12 8:30

Szczecińska Kolej Metropolitalna to ważna inwestycja nie tylko dla Szczecina, ale również okolicznych miast jak Police, Gryfino, Goleniów oraz Stargard. Planowane otwarcie SKM miało być już w 2022 roku, jednak przez liczne przeszkody termin niezrealizowany. PKP PLK podało nowy termin dla SKM w Zachodniopomorskiem!

Szczecińska Kolej Metropolitalna. Jakie prace prowadzi PKP PLK?

Szczecińska Kolej Metropolitalna wstępnie miała już ruszyć w 2022. Nikt oczywiście nie mówił o całym odcinku od np. Stargardu do Polic, ale głównie o dodatkowych połączeniach z Gryfinem czy goleniowskim lotniskiem. Jednak przez liczne zawirowania ze spółkami, zmianę podwykonawców, prace są daleko w tyle.

- W ramach budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej, na liniach kolejowych w stronę Gryfina, Stargardu oraz Goleniowa, wykonawca prowadzi obecnie prace na przystankach osobowych Szczecin Dunikowo, Szczecin Łasztownia, Szczecin Trzebusz i Szczecin Żydowce, a także na peronie nr 2 na stacji Daleszewo oraz na stacji Gryfino. Wykonawca ukończył przebudowę peronu nr 1 na stacji Daleszewo, peronu nr 1 na stacji Szczecin Podjuchy, peronu nr 3 na stacji Gryfino oraz budowę dwóch peronów na nowym przystanku Goleniów Park Przemysłowy - przekazał rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Bartosz Pietrzykowski.

A jak wygląda sytuacja z policką linią?

- Na linii kolejowej nr 406 w stronę Polic wykonawca prowadzi prace torowe na odcinku Szczecin Turzyn – Szczecin Niebuszewo, Szczecin Niebuszewo – Szczecin Gocław oraz Szczecin Skolwin – Police - powiedział rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Bartosz Pietrzykowski.

Prowadzone są również prace przy budowie peronów w lokalizacja:

  • Szczecin Pomorzany,
  • Szczecin Żelechowa,
  • Szczecin Drzetowo,
  • Szczecin Golęcin,
  • Szczecin Skolwin oraz
  • Police.
Gdzie jest przystanek SKM Szczecin Niemierzyn?

Kiedy pojedzie Szczecińska Kolej Metropolitalna?

Niedawno opublikowano roczny rozkład jazdy dla stacji Szczecin Główny. Jak wiele osób zauważyło, nie ma jeszcze specjalnego oznaczenia SKM przy połączeniach. A według zapowiedzi, już w styczniu 2024 miały pojechać pierwsze SKM do Gryfina, Goleniowa oraz Stargardu. Jak się okazuje, tutaj jednak też jest opóźnienie. Uruchomienie pierwszego etapu Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej zaplanowano na pierwszą połowę 2024 roku.

- Z wyjątkiem stacji Szczecin Dąbie oraz przystanku Szczecin Zdroje, na których zakończenie prac planowane jest do końca 2024 roku. Przystanek Goleniów Park Przemysłowy jest gotowy do eksploatacji od 10 grudnia 2023 roku - przekazał rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Bartosz Pietrzykowski.

A co z odcinkiem polickim?

Zakończenie prac zaplanowano dopiero na IV kwartał 2025 roku. Pociągi Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej do Polic pojadą najszybciej na przełomie 2025 i 2026 roku. O ile nie wystąpią kolejne utrudnienia i opóźnienia.