archiwum

Jak wyglądał Szczecin w latach 80? Koniecznie zobacz te archiwalne zdjęcia!

2024-04-13 15:07

Szczecin zmienia się każdego dnia. Widać to po powstających budynkach w centrum, Hanza Tower, stadionie Pogoni Szczecin czy Netto Arenie. Zmieniają się też szczecińskie bulwary! A jak wyglądał Szczecin ponad 40 lat temu? Koniecznie zobacz w galerii archiwalne zdjęcia Szczecina z lat 80!

Lata 80. w Polsce. Co się wtedy działo?

Lata 80. w Polsce to tak naprawdę kilka istotnych wydarzeń. Jan Paweł II, wtedy już papież, odwiedził dwukrotnie Polskę – w 1983 i 1987 roku. Starał się on pokazywać Polakom, jak komunizm jest zły. W 1980 pojawiła się Solidarność, a o jej sukcesie powinien wiedzieć każdy mieszkaniec Polski, bo to dzięki nim obalono PRL. Ten okres to też m.in. stan wojenny w 1981 roku, który miał zniszczyć opozycję. To też w latach 80., a dokładnie w 1984 roku zginął ksiądz Jerzy Popiełuszko, znany ze swojej walki o prawa człowieka.

Największy absurd PRL. Każdy się z tego śmiał. Historia z Koprem

Szczecin pod koniec PRL. Wiele się zmieniło?

Niektórzy w śmiechu mogą powiedzieć, że w sumie to za wiele się nie zmieniło. Jednak na tych zdjęciach można zobaczyć, jak to wszystko inaczej wygląda! Trasa Zamkowa w sumie jeszcze nie istniała. Na Podzamczu nie było kamienic. Katedra nie posiadała strzelistej wierzy. Nawet Brama Portowa wyglądała całkowicie inaczej! No i co ważne, wtedy też mogliśmy na każdym kroku zobaczyć piękne zielone placyki.

Musicie zobaczyć w galerii, jak wyglądał Szczecin w latach 80.!

Pamiętasz teleturnieje z PRL? Sprawdź się w QUIZie!

Pytanie 1 z 9
Jakie drużyny mierzyły się w teleturnieju "20 pytań"?