Tesla

i

Autor: Rex Features/East News

świat

Gigant niedaleko polskiej granicy zwalnia kilkaset osób. Wszystko przez kryzys?

2024-04-24 7:57

Gigafabryka Tesli pod Berlinem zatrudnia 12 tysięcy ludzi. Jeszcze niedawno firma poszukiwała nowych pracowników. Jak się okazuje, chyba niepotrzebnie, ponieważ fabryka Elona Muska ogłosiła... zwolnienia. Jaki jest powód? Jak zareagowali na to związkowcy?

Tesla szykuje zwolnienia w fabryce pod Berlinem

Jeszcze pod koniec 2023 roku firma Elona Muska szukała pracowników w Szczecinie. Deklarowano, że gigafabryka w niemieckiej Brandenburgii potrzebuje kolejnych osób do pracy (a pracuje już tam prawie 12 tysięcy ludzi, w tym wiele Polaków mieszkających przy granicy). Jak się okazuje, kiepskie wiadomości przyszły szybciej niż to przewidziano.

Gigafabryka Tesli pod Berlinem zapowiada zwolnienie nawet 300 osób, a w fabrykach całego świata 14 tysięcy ludzi (firma zatrudnia łącznie 140 tysięcy osób).

Pracownicy pewnego dnia dostali maila (cytuje go rbb24) od Elona Muska, że po dokładnej analizie produktywności i sprzedaży aut elektrycznych, trzeba wybrać takie rozwiązanie.

- Nie ma niczego, czego nienawidzę bardziej, ale trzeba to zrobić - napisał w nim Elon Musk.

Jak zaznaczał tam też właściciel, głównym powodem zwolnień jest obecnie mniejsze zapotrzebowanie na auta elektryczne.

Związek zawodowy uważa zwolnienia za błędne.

- Zamiast zwalniać współpracowników, należy ich przenieść do obszarów, w których brakuje personelu lub poddać dalszemu szkoleniu. Tylko wspólnie możemy zwiększyć produkcję i rozbudować zakład[...] Rady zakładowe muszą być informowane na wczesnym etapie planowania personelu i mieć prawo doradzać pracodawcy, aby zapobiec jak największej liczbie zwolnień. Nic takiego się nie wydarzyło. Zamiast tego pracownicy stoją w obliczu redukcji zatrudnienia, podobnie jak właściciel firmy - cytuje związek rbb24.

Obecnie fabryka Tesli Grünheide produkuje około 5000 aut miesięcznie. Co ciekawe, firma deklaruje rozwój i planuje zbudować kolejną fabrykę niedaleko tej istniejącej, aby zwiększyć moce produkcyjne.

Elon Musk najbogatszym człowiekiem świata. Co sam mówi o swoich sukcesach i biznesie?

Elon Musk w Krakowie. „Byłem naiwny, sądząc, że antysemityzm nie może się odrodzić”