Philip Murlyne

i

Autor: Canva/PA

Świat

"Czerwony diabeł" księdzem?! Były zawodnik Manchesteru United zmienił profesję

2024-04-03 13:56

Manchester United to prawdopodobnie najbardziej znany klub na całym świecie. "Czerwone diabły" mają miliony kibiców, a wśród ich piłkarzy można wymieniać najlepszych zawodników świata. Mało kto jednak pamięta Philipa Mulryne'a, który piłkarskie korki zamienił na... sutannę księdza!

Zawodnik z diabelskim kopytem 

Philip Mulryne był jednym z najgorętszych piłkarzy końcówki lat 90. Reprezentant Irlandii Północnej strzelił dla swojej kadry aż 27 bramek! Podczas swojej kariery zawodnik grał w barwach takich klubów, jak Norwich, czy Cardiff. Mulryne jest jednak najbardziej znany ze swojej krótkiej przygody w Manchesterze United, gdzie zdążył zaliczyć zaledwie jeden występ. 

Podczas swojego pobytu w Norwich Mulryne zaczął kwestionować swój dotychczasowy styl życia. Mężczyzna zwrócił się ku religii, którą zaniedbał na rzecz sportu:

- Pobyt w Norwich zapoczątkował moją podróż w kierunku ponownego zgłębienia mojej wiary, którą miałem jako młody człowiek. Podjąłem decyzję o powrocie do domu na rok i tak naprawdę w tym roku wszystko wywróciło się do góry nogami - wyjaśnia Mulryne dla brytyjskiego dziennika "The Daily Mail" 

Diabeł w sutannie

Były piłkarz "Czerwonych diabłów" zaczął naukę na księdza w wieku 31 lat. Mimo wysokich zarobków, które sięgały nawet pół miliona funtów rocznie, Mulryne postanowił kompletnie zrezygnować z piłki nożnej i skupić się na edukacji kościelnej:

Moje powołanie do kapłaństwa i życia zakonnego przyszło podczas mojego ostatniego roku gry w piłkę – poczułem silne pragnienie tego sposobu życia i pozostałem przy nim przez kilka miesięcy, a potem zdobyłem się na odwagę, aby go zgłębić i podjąłem decyzję. Trwa to już osiem lat - mówi były piłkarz

Irlandczyk znalazł wsparcie także w swoich kolegach z boiska. M.in. Peter Crouch zachęcał Mulryne'a do wstąpienia do seminarium. Mimo utraty kariery piłkarza, ksiądz nie żałuje swojego nowego życia:

Futbol był pełen wzlotów i upadków, a tutaj było coś, co dawało mi ciągłe poczucie zadowolenia - tłumaczy Mulryne 

Jeśli chcecie wybrać się na mszę prowadzoną przez ks. Mulryne'a, to musicie odwiedzić Kościół Najświętszej Marii Panny w Cork w Irlandii.

Najlepsi piłkarze PRL-u - czy rozpoznasz ich wszystkich?

Pytanie 1 z 9
Ten piłkarz był znany z charakterystycznego "tańca" w narożniku boiska. Jak się nazywa
Włodzimierz Smolarek
Rozenek o Kubie Błaszczykowskim! ''bardzo doceniam jakim piłkarzem był