Będzie odstrzał dzików w Szczecinie? Władze miasta rozwiewają wątpliwości

2021-02-08 10:39
Komiczna wymiana zadań na Twitterze: Strażnicy zjedli wszystkie dziki w lesie?
Autor: Andriyko Podilnyk

Od kilku tygodni dziki coraz częściej można spotkać na szczecińskich osiedlach i terenach zielonych. Aby zwrócić uwagę władz miasta na ten problem, wystosowano nawet wniosek o nadanie dzikom tytułu honorowego Ambasadora Szczecina. Pojawiły się też pogłoski, że miasto planuje odstrzał dzików. Czy i kiedy do niego dojdzie?

- Na terenie Szczecina żadnego odstrzału dzików nie będzie - informuje szczeciński magistrat i zaznacza, że wszelkie wiadomości na temat decyzji o przeprowadzeniu takiej akcji na Gumieńcach są nieprawdziwe. 

- Miasto cały czas prowadzi działania, mające na celu ograniczenie obecności dzików w Szczecinie. Są one realizowane w ramach tzw. pogotowia interwencyjnego ds. zwierzyny łownej, które przede wszystkim reaguje w sytuacjach, gdy dzikie zwierzęta wkraczają na tereny zamieszkałe. Pogotowie interwencyjne prowadzi działania na terenie całego miasta. Obecnie zwłaszcza na Gumieńcach w rejonie Jeziorka Słonecznego. Te działania polegają głównie na regularnym odstraszaniu i płoszeniu zwierząt, aby wymusić na nich powrót do naturalnego środowiska - mówi Paulina Łątka ze szczecińskiego magistratu.

Miasto nie ma możliwości odławiania i wywożenia dzików poza teren gminy. Magistrat apeluje także, by nie dokarmiać dzikich zwierząt i odpowiednio zabezpieczać pojemniki na odpady, bo tam najczęściej szukają pożywienia.

Spotkanie z dzikiem. Jak się zachować?

Dziki rzadko atakują ludzi, ale przebieg naszego spotkania z tym zwierzęciem zależy w dużej mierze od nas samych. Oto kilka zasad, o których warto pamiętać:

  1. Nie wykonujemy gwałtownych ruchów, spokojnie odejdźmy.
  2. Jeżeli dzik nas dostrzeże, to stańmy w bezruchu.
  3. Nie uciekajmy przed dzikiem - zwierzę z łatwością nasz wyczuje i dogoni.
  4. Uważajmy na lochę z młodymi, bo może być agresywna.
  5. Nie dotykajmy, nie zaczepiajmy, nie próbujmy złapać i atakować zwierzęcia. 
  6. Nie dokarmiajmy dzików.
  7. Nie szczujmy ich psami. 
  8. Po zmroku unikajmy łąk i zarośli.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Fabryka Wody w Szczecinie w budowie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE