Szczecin. Październik miesiącem Świadomości Raka Piersi. Dlaczego warto się badać?

2022-10-13 10:56
Rak piersi
Autor: waldryano/Pixabay.com

Różowy Październik - miesiąc Świadomości Raka Piersi. Zdaniem Joanny Łukomskiej, wiceprezes Stowarzyszenia Amazonek "Agata" w Szczecinie "kobiety coraz częściej i chętniej wykonują profilaktyczne badania, które pozwalają wykryć nowotwór". Październik jest miesiącem świadomości raka piersi.

Wydaje mi się, że się częściej badamy dlatego, że ten temat nie jest już tematem spychanym całkowicie na margines. O tym się mówi, o tym się pisze. O raku piersi mówią także znane osoby, że przechorowały, nie wstydzą się o tym mówić. Ten medal ma jednak dwie strony. Niestety, przeciętny, szary Kowalski, jak przegląda gazety czy strony internetowe, to z reguły przerzuca te strony, na których poruszany jest temat choroby - mówi Łukomska. 

Dopiero osobista i bezpośrednia styczność z tym tematem sprawia, że nie omijamy problematyki nowotworów. 

Jak gdzieś wśród najbliższego otoczenia jest choroba, to człowiek się interesuje. Niemniej jednak ludzie się boją. Uznają więc, że "lepiej nie wiedzieć, jakoś to będzie, a pójdę za miesiąc. W tym czasie zajmę się wszystkim, a nie sobą". W całej sprawie chodzi jednak o to, żeby właśnie przede wszystkim zająć się sobą i swoim zdrowiem, bo wszyscy dookoła - zwłaszcza nasi najbliżsi - na tym skorzystają - dodaje. 

Już w najbliższą sobotę w Szczecinie odbędzie się 12. edycja Marszu Różowej Wstążki. Wydarzenie ma zwiększyć świadomość szczecinian na temat profilaktyki nowotworów piersi. Będzie też okazja do porozmawiania z ekspertami oraz nauki metod samobadania na specjalistycznym fantomie. 

Marsz wyruszy o godzinie 12 spod pomnika Gryfa na początku al. Jana Pawła II. 

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE