canopee

i

Autor: JODY AMIET/AFP/East News

ciekawostki

Ariane 6 już gotowa do zamontowania. Statek Canopee budowano w Szczecinie

2024-02-27 7:29

Kosmiczny statek Canopee budowano w szczecińskiej prywatnej stoczni Partner Stocznia na Skolwinie. Można stwierdzić, że Polska dołożyła swoją ogromną cegiełkę do podbijania kosmosu przez Europę. Jak się okazało, Canopee spisała się na medal, gdyż dowiozła Ariane 6 do Gujany Francuskiej.

Szczecińska Canopee już w Gujanie Francuskiej

Jak podaje Europejska Agencja Kosmiczna, do Gujańskiego Centrum Kosmicznego, gdzie znajduje się Europejski Port Kosmiczny, dopłynęła nowa rakieta ESA – Ariane 6.

Budowana przez kilkaset firm z 13 krajów konstrukcja ma zapewnić Europie niezależność w dostępie do orbity, zastępując poprzedniczkę – Ariane 5.

Rakieta ma 60 m wysokości i składa się z dwóch głównych stopni zasilanych ciekłym wodorem. Z nimi - zależnie od wariantu - współpracować będą dwa lub cztery boostery na paliwo stałe. Mniejszy wariant jest w stanie wynieść ponad 10 ton na niską orbitę okołoziemską i 4,5 tony na geostacjonarną, a silniejszy wariant – odpowiednio ponad 20 i 11,5 tony.

Przestrzeń ładunkową zaprojektowano w ten sposób, że rakieta będzie wysoce uniwersalna pod względem ciężaru i rozmiaru wynoszonych ładunków. Poradzi sobie doskonale z satelitami obserwacyjnymi, naukowymi, meteorologicznymi, telekomunikacyjnymi czy nawigacyjnymi. Na przykład do głównego, dużego ładunku, dzięki specjalnym adapterom, będzie można dołączać mniejsze, np. niewielkie satelity. Takie ulepszenie pozwoli wyraźnie zmniejszyć koszty.

Co więcej, w trakcie jednego lotu rakieta będzie mogła dotrzeć na kilka orbit, umieszczając na nich kolejne satelity.

Do Gujany Francuskiej Ariane 6 dotarła na pokładzie nowego, specjalnie zaprojektowanego do przenoszenia Ariane 6, statku ESA – Canopée, który w serii rejsów przewiózł jej kolejne elementy. Na przykład w ostatnim rejsie drugi stopień na statek został załadowany w Bremen, a pierwszy stopień – we francuskim Le Havre.

Canopée to nowoczesna, mierząca ponad 120 m jednostka, która oprócz typowego napędu ma na pokładzie 37-metrowe żagle obniżające zużycie paliwa nawet o 30 proc. Jednocześnie pokonanie dystansu 7 tys. km zajęło statkowi tylko 10 dni.

Pierwszy lot rakiety Ariana 6 zaplanowano na maj 2024.

Morskie Centrum Nauki w Szczecinie rozbłysło kolorami