Załoga starachowickiego MAN-a czeka na podwyżki. Chcemy być traktowani jak ludzie!

2021-11-19 9:41
man
Autor: Dawid Bąk

W starachowickich zakładach MAN, największej firmie w mieście, od kilku miesięcy trwają rozmowy dotyczące wprowadzenia w przyszłym roku "elastycznego czasu pracy". Od podpisania porozumienia w tej sprawie uzależnione są podwyżki płac. Ostatnie rozmowy w tej sprawie nadal nie przyniosły rezultatu.

Ostatnie spotkanie Związków Zawodowych "Solidarność" z prezesem Münürem Yavuzem odbyło się 16 listopada. Podczas spotkania omawiana była sprawa propozycji Zarządu dotycząca podpisania porozumienia o wprowadzenie w firmie tak zwanego „elastycznego czasu pracy”. Niestety spotkanie zakończyło się fiaskiem.

Pracownicy oczekują znacznych podwyżek płac, to uzależnione jest od podpisania porozumienia o "elastycznym czasie pracy" - mówi Jan Seweryn szef ZZ Solidarność. Wg. prezesa Yavuza, aby zmniejszyć straty spowodowane przestojami z braku odpowiedniej liczby zamówień, należy dni przestojowe odpracować wtedy, gdy praca będzie, gdy będą zamówienia. Dni przestojowe pracownicy mieliby odpracować w miesiącach lipiec, sierpień, wrzesień i październik przyszłego roku, pracując w soboty na dwie zmiany - wyjaśnia Seweryn - i dodaje, że to nie jest dobre rozwiązanie. Przez ten czas pracownicy musieliby pracować w każdą sobotę. Gdzie czas na odpoczynek, na bycie z rodziną? - pyta Seweryn.

W przypadku braku zgody na wprowadzenie "elastycznego czasu pracy", zdaniem prezesa, konieczne będzie zmniejszenie produkcji z obecnych dwunastu do sześciu autobusów dziennie, co wiązałoby się z redukcją zatrudnienia w MAN-ie.

Pracownicy oczekują innych propozycji od Zarządu - mówi Seweryn. Teraz nic nie wskazuje, aby prezes wyszedł naprzeciw oczekiwaniom reprezentującej pracowników „Solidarności”. Z wypowiedzi prezesa wynikało, że o zaistniałej sytuacji poinformuje on prezesa Andreasa Tostmanna. Nie ustalono, kiedy i czy, będzie kolejne spotkanie - dodał Seweryn.

Sprawę tą komentują na fanpage NSZZ "Solidarność" w MAN BUS, PKC GROUP i Apleona pracownicy.

  • Jesteśmy poniżani i traktowani jak byśmy robili tu za kare. Pracując elastycznie poświęcamy nasze zdrowie i życie prywatne a co dostajemy w zamian? Jeśli mamy się poświęcać dla firmy niech nas przekonają że to nam się opłaci.
  • Jesteśmy ludźmi i chcemy być traktowani jak ludzie.
  • Nie możemy ustąpić. Co roku ta sama śpiewka, do tego żadnej konkretnej odpowiedzi od Prezesa na spotkaniach. Chcą zabrać nam całe pół roku życia, pracy non stop 6 dni w tygodniu. Na takie rozwiązanie nie może być zgody.
Nowe autobusy elektryczne w starachowickim MAN-ie

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

Sonda
Czy obecna drożyzna wpłynęła na twoje życie?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE