Wszyscy chcą wrócić do szkoły, wierzę że od poniedziałku będzie to możliwe - mówił dziś kurator

2021-01-11 14:18 BM
Powrót do szkół 2021 - czy nastąpi jeszcze w styczniu, w semestrze zimowym?
Autor: pixabay Powrót do szkół 2021 - czy nastąpi jeszcze w styczniu, w semestrze zimowym?

W tym tygodniu ma zapaść decyzja, czy uczniowie wrócą po feriach do nauki stacjonarnej. Zależy to od liczby zakażeń wirusem Sars-Cov-2 w Polsce, ale również od poziomu zakażeń w krajach sąsiednich. Możliwe, że powrót do nauki stacjonarnej przedłuży się o tydzień lub dwa. Dziś w województwie ruszyły testy dla nauczycieli, przez tydzień przebadanych zostanie ponad 6300 pracowników oświaty z województwa świętokrzyskiego.

W każdym powiecie powstały punkty pobrań. Główny punkt, w którym odbywają się też badania dla powiatu kieleckiego - znajduje się w Targach Kielce. Rozpisano też specjalny harmonogram, według którego nauczyciele przyjeżdżają w celu pobrania wymazu. Badania są bezpłatne, a wyniki muszą być znane do 17 stycznia, czyli przed końcem ferii.

Blisko 70 % nauczycieli szkół podstawowych klas I-III i szkół specjalnych zadeklarowało chęć przystąpienia do badań i mam taka nadzieję, że przy szczepieniach nie będzie gorzej i wszyscy nauczyciele będą chcieli się zaszczepić. Sieć punktów do badań pozwoli na przebadanie wszystkich chętnych nauczycieli i jest to jakby pierwszy krok powrotu do normalności - mówił dziś w Kielcach świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik.

Mam nadzieję, że od poniedziałku przynajmniej te klasy najmłodsze wrócą do zajęć stacjonarnych. Wszyscy chcą powrotu do szkół, chcą rodzice, nauczyciele i uczniowie. Dzięki temu, że dzieci będzie w placówkach mniej, będzie łatwiej utrzymać zasady bezpieczeństwa sanitarnego, m.in. zorganizować zajęcia tak, by uczniowie z różnych klas się nie spotykali - dodał świętokrzyski kurator.

Punkty wymazowe zostały zorganizowane w każdym powiecie, obsługiwane są one przez wojska obrony terytorialnej. Logistycznie zostało to bardzo dobrze przygotowane. Badania realizowane są na bieżąco wyniki poznamy najpóźniej 17 stycznia - powiedział dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach Jarosław Ciura.

Badania są dobrowolne i nauczyciel, który się nie przebada, też wróci do pracy. Na razie nie mówi się natomiast o badaniach dla nauczycieli starszych klas, bo nie wiadomo, czy w najbliższym czasie wrócą oni do nauki stacjonarnej. W Starachowicach jednym z punktów gdzie badani są nauczyciele klas I - III jest starachowicki szpital.

Dyskoteka w kościele w Warszawie. Karnawał w świątyni w czasie epidemii

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl