Żurawie pod Starachowicami

i

Autor: facebook.com/jacek.major Żurawie pod Starachowicami

Przyroda [WIDEO]

Wiosna tuż, tuż. Pod Starachowicami pojawiły się żurawie

2024-02-15 5:39

Przyroda powoli budzi się do życia, a to oznacza, że wiosna zbliża się wielkimi krokami. Jednym z jej zwiastunów są powracające z zimowisk żurawie. W ostatnich dniach starachowicki przyrodnik Jacek Major uchwycił na filmiku, który opublikował w mediach społecznościowych żurawie. To jedne z pierwszych ptaków, które wracają do Polski, by tu spędzić lato i odchować młode.

Pierwsze oznaki zbliżającej się wiosny już są. Pod Starachowicami zaobserwowano żurawie

Pierwsze żurawie w naszym kraju pojawiają się zazwyczaj w okolicach połowy lutego. Jako pierwsze przylatują osobniki w dobrej kondycji. Ostatnio podczas swoich wędrówek na żurawie natknął się starachowicki przyrodnik Jacek Major. Ptaki pojawiły się w okolicach Trębowca. Na filmiku słychać charakterystyczny odgłos żurawi, tzw. klangor.

Żurawie pod Starachowicami

i

Autor: facebook.com/jacek.major Żurawie pod Starachowicami

Pomimo tego, że na wiosnę będziemy musieli jeszcze trochę poczekać to ptaki z powodu braku konkretnej zimy, zachowują się czasami tak jakby ta wiosna miała pojawić za chwilę. Ostatnio kontrolując mokradła i torfowiska udało mi się zobaczyć parę żurawi, które w tym miejscu gniazdują od kilkunastu lat. Jest to para lęgowa ponieważ kiedyś natknąłem się na pisklęta tych ptaków. Niesamowite wrażenie robi na mnie charakterystyczny krzyk żurawi, zwany klangorem - powiedział nam starachowicki przyrodnik Jacek Major.

Charakterystyka żurawia

Sylwetka wysmukła, wyprostowana. Większy od bociana i łatwo od niego odróżnialny po długich, zwisających w kształcie pióropusza ozdobnych piórach na ogonie i grzbiecie. Są to wydłużone, pokarbowane lotki III rzędu. Upierzenie godowe żurawia jest popielate, a końcówki skrzydeł czarne. Górna część głowy koloru karminowego, boki białe, czoło i przód długiej szyi czarne. Latem często wierzch ciała robi się brązowawy od wcieranego szlamu lub żelazistej wody torfowisk. Młode są brunatne bez plam na głowie i ozdobnych piór.

Podczas przelotów stada lecą w kluczach lub skośnych szeregach i wydają donośny głos zwany klangorem, przypominający głos trąbki. Jest on słyszalny w promieniu kilku kilometrów. Powstaje dzięki pętlowatej budowie tchawicy, działającej jak pudło rezonansowe. Żuraw odzywa się często, a w samym gnieździe inaczej – „grry grry”.

Źródło: wikipedia.org

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia? Nagrałeś interesujący materiał? Podziel się z nami, a my zapewnimy Ci anonimowość. Pisz starachowice@eska.pl lub prześlij wiadomość Messengerem. Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy