W latach 90-tych wiadukt budowano dwa lata... czy na drugi doczekamy się w 2024?

2021-11-10 12:15
W latach 90-tych wiadukt budowano dwa lata... czy na drugi doczekamy się w 2024?
Autor: UM Starachowice W latach 90-tych wiadukt budowano dwa lata... czy na drugi doczekamy się w 2024?

Minęło 22 lat od momentu oddania do użytku najważniejszej w historii Starachowic inwestycji drogowej. Wiadukt na trasie N-S wybudowany został w dwa lata między rokiem 1997 a 1999. W tym tygodniu o planach budowy wiaduktu w Starachowicach Dolnych poinformowały władze województwa, powiatu i gminy Starachowice. Czy się uda?

Na początek trochę historii. Budowa jedynego starachowickiego wiaduktu łącznie z czasem na przygotowanie dokumentacji trwała cztery lata. Od roku 1995 kiedy pomysł został przedstawiony radnym, do 1999 kiedy nastąpiło symboliczne przecięcie wstęgi. 

Prezydent Starachowic Zenon Krzeszowski o początkach budowy wiaduktu w roku 1995/rozmowy z GDDKiA

Prezydent Starachowic Zenon Krzeszowski o początkach budowy wiaduktu w roku 1995/rozmowy z GDDKiA

Tyle historii. Teraz aktualne fakty, w tym tygodniu Poseł Krzysztof Lipiec, Wojewoda Zbigniew Koniusz, Starosta Piotr Babicki i Prezydent Marek Materek obwieścili wszem i wobec, że są pieniądze na budowę wiaduktu nad torami Starachowice Dolne. Szacunkowy koszt całego przedsięwzięcia to ok 60 mln zł. 30 mln zł ma trafić do Powiatu Starachowickiego w ramach Funduszu Rozwoju Dróg jako dofinansowanie do budowy wiaduktu, środki na wkład własny zabezpieczą Powiat Starachowicki i miasto Starachowice. 

Wiosną przyszłego roku Zarząd Dróg Powiatowych powinien ogłosić przetarg, który pozwoli wyłonić wykonawcę prac. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem budowa wiaduktu rozpocznie się w 2022 i zakończy w 2024 roku. Zabiegałem o rządowe wsparcie dla najważniejszej w tej kadencji inwestycji samorządowej. Dziś (09_11) poseł Krzysztof Lipiec z wojewodą świętokrzyskim Zbigniewem Koniuszem poinformowali, że inwestycja została rekomendowana prezesowi KPRM do dofinansowania - napisał na Facebooku Prezydent Materek.

I teraz najważniejsze. Pewności, że budowa rozpocznie się w przyszłym roku mieć na 100 % nie możemy. Kluczowych słów w całej inwestycyjnej układance użył Prezydent Materek " powinien, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, została rekomendowana ". To o tyle ważne, że przypominają się czasy łopaty wbitej kiedyś na Ratajach. Na realizację budowy obwodnicy Wąchocka trzeba było poczekać ładne kilka lat.

Trzymamy jednak kciuki, ponieważ każdy zmotoryzowany starachowiczanin zdaje sobie sprawę jak budowa drugiego wiaduktu jest Starachowicom potrzebna. Włączamy zegar, a za dwa i pół roku wystawimy "sygnatariuszom" dobrych wieści ocenę.

W latach 90-tych wiadukt budowano dwa lata... czy na drugi doczekamy się w 2024?
Autor: facebook.com/Krzysztof Lipiec W latach 90-tych wiadukt budowano dwa lata... czy na drugi doczekamy się w 2024?

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

QUIZ. Czy masz szósty zmysł?

Pytanie 1 z 9
Jakie są Twoje sny?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE