PKC Group Starachowice

i

Autor: pixabay PKC Group Starachowice

Spór zbiorowy w starachowickim PKC. Czy dojdzie do strajku?

2022-09-21 20:23

Niezrealizowanie postulatów płacowych z którymi wystąpiła do Zarządu PKC Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” spowodowało wszczęcie sporu zbiorowego w starachowicki oddziale PKC.

Spór zbiorowy w starachowickim PKC. Czy dojdzie do strajku?

Jak informuje Jan Seweryn szef Związkowej „Solidarności” postulaty są dwa:

  • Podniesienie płacy zasadniczej wszystkich pracowników o 500 zł. brutto
  • Włączenie do płacy zasadniczej premii miesięcznej.

W piśmie jakie otrzymaliśmy w dniu 20 września Zarząd PKC pisze, że rozmowy o podwyżce płac mogą się rozpocząć dopiero w czwartym kwartale, ale nie precyzuje, kiedy dokładnie mogłoby to nastąpić. Na chwilę obecną Zarząd PKC stwierdza, że gotowy jest do zapoznania się z oczekiwaniami przedstawicieli pracowników jeszcze we wrześniu - informuje Seweryn.

Nie bardzo wiadomo o co w tym chodzi, bo przecież nasze oczekiwania określiliśmy w piśmie, które Zarząd otrzymał. Taka postawa Zarządu sprawiła, że zgodnie z Ustawą z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (Dz. U. z dnia 26 czerwca 1991 r.) wszczęty został spór zbiorowy - informuje Seweryn.

Co to oznacza?

W czasie trwania sporu zbiorowego pracodawca musi podjąć natychmiast rozmowy na temat zgłoszonych postulatów - wyjaśnia przewodniczący. Brak realizacji postulatów daje związkowi zawodowemu uprawnienia do ogłoszenia strajku. Miejmy nadzieję, że do tego nie dojdzie - dodaje Seweryn.

PKC to  jedna z największych firm funkcjonujących w Starachowicach. Pracuje tam ponad 2 tysiące osób.

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE