Ścieżka STARA "rośnie"! Na Iłżeckiej stanął ósmy STAR [ZDJĘCIA]

2021-11-29 12:20
Ścieżka STARA rośnie! Na Iłżeckiej stanął ósmy STAR
Autor: Bartosz Manicz

Przybywa aut na „Ścieżce STAR-a”, która została utworzona na terenie miasta z okazji 70 - lecia Fabryki Samochodów Ciężarowych. Kolejna historyczna ciężarówka została wyremontowana i podarowana miastu przez firmę Star San Duo - to Star 660 Cysterna. Ciężarówka stanęła na skrzyżowaniu ulic Iłżeckiej i Krańcowej.

To piąty STAR wyremontowany przez naszą firmę na "Ścieżce STARA". Teraz to STAR 660 Cysterna odzyskany z Agencji Mienia Wojskowego z wyjątkowo mały przebiegiem. Ta ciężarówka nie przejechała 3 tysięcy kilometrów. W przyszłym roku planujemy na starachowickim szlaku umieścić jeszcze dwie ciężarówki - powiedział nam dziś Paweł Pater współwłaściciel spółki Star San Duo.

Samochody, które stanęły na terenie miasta wyremontowały dwie starachowickie firmy: Autobox i Star San Duo. Tym razem przywróceniem dawnego blasku ciężarówce zajęła się firma Star San Duo.

Dotychczas na terenie miasta na "Ścieżce STAR-a" stanęły:

  • Star 200 – Aleja Niepodległości i ul. księdza Kardynała S. Wyszyńskiego,
  • Star 660 – ul. Radomska, obok Urzędu Miejskiego,
  • Star 1142 – ul. Kielecka i ul. Radomska,
  • Star 28 – obok Centrum Handlowego Galardia,
  • Star 25 – na Skwerze E. Masalskiego przy ul. Ostrowieckiej,
  • Star 266 – przy rondzie prezydenta L. Kaczyńskiego.
  • Star A 66 żuraw-obok ronda w rejonie ulic Iglastej i Szkolnej
  • STARY to samochody z powodzeniem używane po dziś dzień zarówno w wojsku czy przy pracach rolniczych - Stara 266 uznaje się za najlepszy samochód pod względem konstrukcyjnym i wytrzymałościowym,
  • STAR 266 w 1988 roku wziął udział w rajdzie Paryż – Dakar w 1988 roku!,
  • na terenie Muzeum Przyrody i Techniki czyli popularnie nazywanym Wielkim Piecu znajduje się replika Papamobile, którym papież Jan Paweł II poruszał się podczas pielgrzymek po Polsce.

Starachowickie Zakłady powstały w 1948 roku jako przedsiębiorstwo państwowe, na bazie istniejących już Zakładów Mechanicznych w Starachowicach założonych w 1920 roku. Otrzymały początkowo nazwę Fabryka Samochodów Ciężarowych. Były tam produkowane samochody ciężarowe marki STAR poczynając od STARA 20 z 1948 roku. W 1981 roku wyprodukowano 500-tysięczną ciężarówkę. Podczas przemian ekonomicznych na przełomie lat 80. i 90. fabryka znalazła się w trudnej sytuacji finansowej i groziła jej likwidacja. Po strajku okupacyjnym w 1991 roku zakłady zostały przekształcone w spółkę o nazwie Zakłady Starachowickie Star S.A. i sprywatyzowane.

star
Autor: Bartosz Manicz

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

QUIZ. Przeboje i hity z PRL. Nie zdobyć 10/10 to wstyd

Pytanie 1 z 10
Mieczysław Wojnicki śpiewał:
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE