Piętnaście litrów krwi rokrocznie oddaje młodzież z ZSZ nr 1 (WIDEO)

2020-02-27 12:21
Zbiórka krwi ZSZ nr 1 w Starachowicach
Autor: Bartosz Manicz

Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Starachowicach, honorowo oddali najcenniejszy dar jakim jest krew. To już trzecia akcja organizowana we współpracy z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach.

"Podczas każdej takiej akcji chętnych nie brakuje. Zgłasza się około 60 osób. Po przejściu badań lekarskich krew oddaje do 40 uczniów, co daje 14-15 litrów krwi"- powiedziała nam wicedyrektor ZSZ nr 1 Anna Sadaj-Łaszewicz.

W tym roku zarejestrowało się 31 osób, z których po specjalistycznej weryfikacji krew oddało 27 osób. Łącznie oddano ponad 12 litrów krwi. Dawcami byli głównie uczniowie ZSZ nr 1, ale zgłosiły się również osoby spoza szkoły. Krew oddał także Tomasz Szczygieł- nauczyciel wychowania fizycznego. Dawcy skorzystali ze słodkiego poczęstunku zakupionego z funduszy przekazanych przez PCK.

Krew możesz oddać spełniając kilka warunków:

-ważysz powyżej 50 kg

-nie chorowałeś na żółtaczkę

-czujesz się zdrowy

-jeśli w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miałeś wykonanego zabiegu operacyjnego, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała.

Odpowiednia stała rezerwa krwi to bezpieczeństwo nas wszystkich. Nigdy nie wiadomo, w jakim momencie będziemy zmuszeni sami lub nasi bliscy z niej skorzystać.

Zbiórka krwi w Starachowicach
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE