Nepotyzm, białe rękawiczki, facebook i starachowicki szpital. Co mają wspólnego?

2021-12-01 20:09
sesja
Autor: Tomasz Ciok Spotted: Starachowice

Sytuacji w PZOZ Starachowice była poświęcona nadzwyczajna sesja Rady Powiatu Starachowickiego. Obrady zostały zwołane na wniosek radnych Prawa i Sprawiedliwości, zaniepokojonych sytuacją w szpitalu. Podejrzenia o nepotyzm, były przyczyną dymisji starosty Piotra Babickiego i dyrektora szpitala Grzegorza Kalety. "W mieście rządzi prezydent i w powiecie rządzi prezydent, a reszta to daleko idące tło" - skomentował radny Mirosław Wojciechowski.

Wyjaśnienia dotyczące zmian personalnych w zarządzie powiatu przedstawił starosta Piotr Ambroszczyk, poinformował również o spotkaniu z pracownikami szpitala, w którym wziął udział wraz z prezydentem Starachowic Markiem Materkiem. Co zaskakujące spotkanie odbyło się bez obecności dyrektora PZOZ Grzegorza Kalety.

Zmiany na stanowiskach w zarządzie powiatu są spowodowane tym, że złamane zostały wysokie standardy, jakimi kieruje się nasz komitet wyborczy. Wcześniej jednak wydawało się, że sytuacja była poważniejsza, dziś wiemy o dwóch czy trzech przypadkach zatrudnienia osób w sposób odbiegający od przyjętych procedur - powiedział starosta Ambroszczyk.

Jakie wnioski wyciągnął po spotkaniu z personelem szpitala i Związkami Zawodowymi działającymi w lecznicy?

Personel medyczny i związkowcy jednogłośnie wskazywali kwestię dwóch stanowisk - powiedział nam starosta. Chodziło o zatrudnienie dyrektora do spraw pielęgniarstwa i kierownika ZOL. Załoga sugerowała aby zmienić osoby na tych stanowiskach -dodał.

Radna Agnieszka Kuś z Prawa i Sprawiedliwości nie zgadza się z twierdzeniem o zachowywaniu wysokich standardów w KWW Marka Materka. Jako przykład podaje ojca prezydenta, Jerzego Materka Członka Zarządu Powiatu. Zadaje też pytania o rolę prezydenta Materka na spotkaniu z załogą szpitala.

Pan prowokuje dyskusję na temat standardów, zapytajcie zatem prezydenta Marka Materka co ze standardami jeżeli chodzi o Jerzego Materka. To nepotyzm w najgorszym wydaniu - powiedziała radna Kuś. 

Radna Agnieszka Kuś pytała też o rolę prezydenta na spotkaniu z pracownikami szpitala.

Jako kto prezydent Materek spotyka się z załogą szpitala? - dopytywała radna Kuś. Ustalajcie sobie wszystko we własnym gronie, nie róbcie pośmiewiska z ludzi. Jeżeli Marek Materek jako prezydent miasta Starachowice będzie wkraczał w kompetencje starosty to w takiej sytuacji powinny być poinformowane odpowiednie służby - dodała radna. Jak nazwać to, że prezydent idzie na spotkanie na które nie dostaje zaproszenia dyrektor? Czy dyrektor jest jakimś figurantem? - pytała radna

sesja
Autor: Tomasz Ciok Spotted: Starachowice

Radny Ryszard Nowak z Porozumienia dla Mieszkańców, klubu który tworzy koalicję z KWW Marka Materka i PSL, skrytykował sposób w jaki prezydent Materek informuje o ważnych sprawach koalicjantów.

O sprawie szpitala dowiedziałem się z Facebooka, a wypadałoby chyba porozmawiać z koalicjantami i uprzedzić ich o tak ważnych sprawach. Ja nigdy tak bym nie postąpił. Nie ma jednak mowy o zerwaniu koalicji w powiecie, mam nadzieję, że wszyscy, łącznie z prezydentem Markiem Materkiem czegoś się nauczyliśmy i będziemy mogli dalej pracować dla dobra mieszkańców - powiedział radny Nowak.

Sprawa zatrudniania członków rodzin w szpitalu i innych instytucjach zarządzanych przez powiat i miasto spowodowała szereg dymisji w samorządowych spółkach. Stanowisko stracili też starosta Piotr Babicki. O tym przeczytacie tutaj:

Podczas sesji pojawiło się też pytanie: Czy celem tego zamieszania mogła być wyłącznie zmiana na stanowisku starosty? To sprawa załatwiona w "białych rękawiczkach" powiedziała radna Agnieszka Kuś .

Z informacji jakie dziś uzyskaliśmy Grzegorz Kaleta będzie nadal dyrektorem szpitala a my wciąż nie mamy informacji, co było przyczyną tego zamieszania. Wiemy, że zmieniło się dwóch członków zarządu powiatu a starosta Babicki stracił stanowisko. Radna Agnieszka Kuś dodała, że celem całej sprawy mogła być wyłącznie zmiana na stanowisku starosty.

Przypomnijmy: Sprawa nepotyzmu w spółkach miejskich i starachowickim szpitalu ujrzała światło dzienne po wpisie prezydenta Marka Materka w mediach społecznościowych.

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

Zanikające zawody: Szewc ze Starachowic

Quiz. Skąd się wzięły nazwy miesięcy?

Pytanie 1 z 12
"Lipiec" nazywa się tak z powodu...
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE