Mniej pieniędzy, całe miasto w jednym okręgu. Budżet obywatelski w tym roku kryzysowy

2021-04-26 9:00
Mieszkańcy chcieli tężni, ta powstanie przy ulicy Zakładowej
Autor: UM Starachowice Mieszkańcy chcieli tężni, ta powstanie przy ulicy Zakładowej

Tylko 600 tysięcy złotych zostało w tym roku przeznaczone na realizację budżetu obywatelskiego Gminy Starachowice. To najmniejsza w historii kwota przeznaczona na realizację obywatelskich projektów. Dla porównania we wszystkich dotychczasowych edycjach budżetu była to kwota 1,2 mln złotych. W tym roku miasto nie zostało też podzielone na okręgi, miasto będzie traktowane jako jeden okręg wyborczy.

Tężnia solankowa, place zabaw, osiedlowe ulice, parkingi czy siłownie plenerowe, to tylko niektóre z inwestycji zrealizowane od początku istnienia w Starachowicach budżetu obywatelskiego. Od lat na sam budżet gmina przeznaczała 1,2 mln złotych, teraz mimo rekordowego w historii budżetu miasta, środki na obywatelskie projekty zostały obcięte o połowę. Jak będzie wyglądał budżet obywatelski w 2021 roku?

Kto może zgłosić projekt ?

Propozycję projektu do zrealizowania w ramach Budżetu Obywatelskiego może zgłosić każdy mieszkaniec Miasta Starachowice, który ukończył 16 rok życia i jest zameldowany na terenie miasta. Opisz swój pomysł, zbierz 10 podpisów osób, które go popierają złóż projekt. Podczas głosowania to Ty i Twoi znajomi oraz pozostali mieszkańcy miasta zdecydują, na co wydać gminne pieniądze w 2022 r.

Jak przygotować formularz wniosku ?

Gotowe formularze w formacie PDF lub DOC można pobrać ze strony internetowej https://obywatelski.starachowice.eu lub w wersji papierowej Biurze Obsługi Mieszkańca w Urzędzie Miejskim w Starachowicach. Na stronie znajdziesz też informacje jak krok po kroku wypełniać formularz. Wypełniony formularz wraz z listą poparcia możesz złożyć w Biurze Obsługi Mieszkańca Urzędu Miejskiego w Starachowicach ul. Radomska 45, przesłać pocztą lub drogą elektroniczną na adres budzet.obywatelski@starachowice.eu

Wniosek złożony, co dalej ?

Twój wniosek podlega weryfikacji pod względem poprawności i kompletności wypełnienia. Jeżeli czegoś w nim brakuje, bądź pojawił się błąd, zajmująca się Twoją sprawą komórka merytoryczna może zgłosić się do Ciebie o jego uzupełnienie lub poprawienie. Wyniki weryfikacji merytorycznej przedstawione będą Radzie Miejskiej w Starachowicach  i podane do publicznej wiadomości.

Pergola na Zakładowej, jedna z realizacji w ramach budżetu obywatelskiego
Autor: UM Starachowice Pergola na Zakładowej, jedna z realizacji w ramach budżetu obywatelskiego

Promocja

Tylko od Państwa zależy ile osób dowie się o Waszym projekcie. Możecie opowiedzieć o nim sąsiadom i znajomym, wykonać ulotki promocyjne, nagrać krótki film dotyczący problemu i udostępnić go w mediach społecznościowych. To Wasze miasto, działając aktywnie pomagacie zmieniać je na lepsze! Wyboru projektów do realizacji dokonują mieszkańcy w głosowaniu powszechnym. Prawo do udziału w głosowaniu ma każdy mieszkaniec Miasta Starachowice, który jest zameldowany na terenie miasta. Głosować będzie można na platformie internetowej budżetu obywatelskiego dostępnej w okresie głosowania na stronie budżetu obywatelskiego miasta Starachowice http://obywatelski.starachowice.eu/ lub głosując tradycyjnie w Urzędzie Miejskim w Starachowicach ul. Radomska 45.

Siłownia plenerowa przy Szkole Podstawowej nr 2
Autor: UM Starachowice Siłownia plenerowa przy Szkole Podstawowej nr 2

Harmonogramu realizacji działań objętych procedurą Budżetu Obywatelskiego

Miejsce i termin zgłaszania projektów do budżetu obywatelskiego:

  • Urząd Miejski w Starachowicach, ul. Radomska 45, 27-200 Starachowice,
  • Od 04.05.2021 r. do 30.06.2021 r.
  • Termin weryfikacji zgłoszonych propozycji zadań do 30.07.2021 r.

Termin głosowania na projekty Budżetu Obywatelskiego:

  • głosowanie internetowe od 06.09.2021 r. do 12.09.2021 r.
  • głosowanie tradycyjne od 13.09.2021 r. do 17.09.2021 r.

Termin ogłoszenia wyników głosowania na projekty Budżetu Obywatelskiego: do 24 września 2021 r.

Strażacy ze Złocieńca wygrali w budżecie obywatelskim i kupili quada

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

Najpiękniejsze zabytki Europy. Gdzie to jest?

Pytanie 1 z 10
Gdzie mieści się Partenon?
Zdjęcie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE