Mniej pieniędzy, całe miasto w jednym okręgu. Budżet obywatelski w tym roku kryzysowy

2021-04-26 9:00
Mieszkańcy chcieli tężni, ta powstanie przy ulicy Zakładowej
Autor: UM Starachowice Mieszkańcy chcieli tężni, ta powstanie przy ulicy Zakładowej

Tylko 600 tysięcy złotych zostało w tym roku przeznaczone na realizację budżetu obywatelskiego Gminy Starachowice. To najmniejsza w historii kwota przeznaczona na realizację obywatelskich projektów. Dla porównania we wszystkich dotychczasowych edycjach budżetu była to kwota 1,2 mln złotych. W tym roku miasto nie zostało też podzielone na okręgi, miasto będzie traktowane jako jeden okręg wyborczy.

Tężnia solankowa, place zabaw, osiedlowe ulice, parkingi czy siłownie plenerowe, to tylko niektóre z inwestycji zrealizowane od początku istnienia w Starachowicach budżetu obywatelskiego. Od lat na sam budżet gmina przeznaczała 1,2 mln złotych, teraz mimo rekordowego w historii budżetu miasta, środki na obywatelskie projekty zostały obcięte o połowę. Jak będzie wyglądał budżet obywatelski w 2021 roku?

Kto może zgłosić projekt ?

Propozycję projektu do zrealizowania w ramach Budżetu Obywatelskiego może zgłosić każdy mieszkaniec Miasta Starachowice, który ukończył 16 rok życia i jest zameldowany na terenie miasta. Opisz swój pomysł, zbierz 10 podpisów osób, które go popierają złóż projekt. Podczas głosowania to Ty i Twoi znajomi oraz pozostali mieszkańcy miasta zdecydują, na co wydać gminne pieniądze w 2022 r.

Jak przygotować formularz wniosku ?

Gotowe formularze w formacie PDF lub DOC można pobrać ze strony internetowej https://obywatelski.starachowice.eu lub w wersji papierowej Biurze Obsługi Mieszkańca w Urzędzie Miejskim w Starachowicach. Na stronie znajdziesz też informacje jak krok po kroku wypełniać formularz. Wypełniony formularz wraz z listą poparcia możesz złożyć w Biurze Obsługi Mieszkańca Urzędu Miejskiego w Starachowicach ul. Radomska 45, przesłać pocztą lub drogą elektroniczną na adres budzet.obywatelski@starachowice.eu

Wniosek złożony, co dalej ?

Twój wniosek podlega weryfikacji pod względem poprawności i kompletności wypełnienia. Jeżeli czegoś w nim brakuje, bądź pojawił się błąd, zajmująca się Twoją sprawą komórka merytoryczna może zgłosić się do Ciebie o jego uzupełnienie lub poprawienie. Wyniki weryfikacji merytorycznej przedstawione będą Radzie Miejskiej w Starachowicach  i podane do publicznej wiadomości.

Pergola na Zakładowej, jedna z realizacji w ramach budżetu obywatelskiego
Autor: UM Starachowice Pergola na Zakładowej, jedna z realizacji w ramach budżetu obywatelskiego

Promocja

Tylko od Państwa zależy ile osób dowie się o Waszym projekcie. Możecie opowiedzieć o nim sąsiadom i znajomym, wykonać ulotki promocyjne, nagrać krótki film dotyczący problemu i udostępnić go w mediach społecznościowych. To Wasze miasto, działając aktywnie pomagacie zmieniać je na lepsze! Wyboru projektów do realizacji dokonują mieszkańcy w głosowaniu powszechnym. Prawo do udziału w głosowaniu ma każdy mieszkaniec Miasta Starachowice, który jest zameldowany na terenie miasta. Głosować będzie można na platformie internetowej budżetu obywatelskiego dostępnej w okresie głosowania na stronie budżetu obywatelskiego miasta Starachowice http://obywatelski.starachowice.eu/ lub głosując tradycyjnie w Urzędzie Miejskim w Starachowicach ul. Radomska 45.

Siłownia plenerowa przy Szkole Podstawowej nr 2
Autor: UM Starachowice Siłownia plenerowa przy Szkole Podstawowej nr 2

Harmonogramu realizacji działań objętych procedurą Budżetu Obywatelskiego

Miejsce i termin zgłaszania projektów do budżetu obywatelskiego:

  • Urząd Miejski w Starachowicach, ul. Radomska 45, 27-200 Starachowice,
  • Od 04.05.2021 r. do 30.06.2021 r.
  • Termin weryfikacji zgłoszonych propozycji zadań do 30.07.2021 r.

Termin głosowania na projekty Budżetu Obywatelskiego:

  • głosowanie internetowe od 06.09.2021 r. do 12.09.2021 r.
  • głosowanie tradycyjne od 13.09.2021 r. do 17.09.2021 r.

Termin ogłoszenia wyników głosowania na projekty Budżetu Obywatelskiego: do 24 września 2021 r.

Strażacy ze Złocieńca wygrali w budżecie obywatelskim i kupili quada

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE