Konstytucji 3-go Maja i rejon Dworca Wschodniego prawie pół roku później [GALERIA]

2021-11-22 8:29
Konstytucji 3-go Maja i rejon dworca wschodniego prawie pół roku później
Autor: Bartosz Manicz Konstytucji 3-go Maja i rejon dworca wschodniego prawie pół roku później

Dwie największe, aktualnie prowadzone przez Gminę Starachowice inwestycje drogowe na terenie miasta zakończą się z bardzo dużym opóźnieniem. Mieszkańcy ulicy Konstytucji 3-go Maja i fragmentu ulicy Partyzantów muszą zagryźć zęby i poczekać na "luksus" prawie pół roku dłużej. Jakie są powody opóźnień i czy wykonawca z powodu przedłużenia prac zapłaci KARY?

Na początek sprawdzamy na jakim etapie zaawansowania są prace przy ulicy Konstytucji 3-go Maja. Przypomnijmy remont ruszył w maju 2021 r. wykonawcą jest firma Budromost, a pierwotny termin zakończenia prac miał przypaść na 22 listopada 2021 r.

Dlaczego wykonawca tak pomylił się deklarując zakończenie prac jeszcze w tym roku? O to pytamy zamawiającego czyli Gminę Starachowice.

Zadanie pn: ,,Rozbudowa ul. Konstytucji 3 Maja oraz ul. Partyzantów do skrzyżowania z ul. Oświatową wraz z przebudową skrzyżowania ul. Radomskiej z ul. Konstytucji 3 Maja’’ decyzją inwestora – Gminy Starachowice zostało wydłużone do 26.04.2022 roku. Werdykt ten poparty jest przedstawioną argumentacją, która jest zasadna - informuje Maciej Cieciora z Zespołu Organizacyjnego w Urzędzie Miejskim.

Wykonawca na placu budowy spotkał się z licznymi trudnościami. Konieczne okazały się: wymiana sieci wodociągowej, zmiana przebiegu kanalizacji deszczowej i dostosowanie prefabrykatów studziennych. Dodatkowo wystąpiły kolizje z siecią teletechniczną oraz prace przy kanale technologicznym tj. skruszenie materiału skalnego i pompowanie wody z wykopów. Wykonawca w przedstawionej argumentacji zaznaczył również czynnik warunkujący przebieg prac – według danych meteorologicznych było 89 dni deszczowych, co uniemożliwiło prowadzenie wszystkich prac - dodaje Cieciora

Wykonawca w związku z podpisaniem przez Gminę Starachowice aneksu do umowy nie zapłaci żadnej kary za opóźnienie prac. Koszt zadania to 4.640 mln zł. 

W każdym z przypadków zamawiający ogłaszając postępowanie przetargowe przewiduje możliwość zmiany terminu przedmiotu zamówienia w przypadku wystąpienia różnych okoliczności. Gdy umowa zostaje aneksowana to nie ma powodów do ustalania kar umownych - napisał nam Maciej Cieciora.

Od kwietnia 2021 r. ta sama firma, która prowadzi remont na ulicy Konstytucji 3-go Maja -Budromost, rozpoczęła prace związane z remontem otoczenia Dworca Wschodniego. Koszt 2 616 373 zł, prace miały zakończyć się miesiąc temu, 15 października 2021. Jak przebiegają prace:

Co stało się w tym przypadku i dlaczego umowa została aneksowana bez naliczania żadnych kar dla wykonawcy?

Inwestycja ,,Zagospodarowanie terenu przy dworcu wschodnim w Starachowicach’’ zostało wydłużone do 02.04.2022r.. Wykonawca w uzasadnieniu aneksowania umowy powołuje się na występowanie niekorzystnych warunków pogodowych w postaci opadów deszczu, wykonaniem zasilenia energetycznego tablic informacyjnych oraz zmian wprowadzonych przez Architekta Miejskiego - tłumaczy nam Maciej Cieciora z UM Starachowice.

W przetargu na przebudowę ulicy Konstytucji 3-go Maja wystartowały trzy firmy, zwycięzca czyli firma Budromost-Starachowice oraz dwie inne znane w regionie firmy zajmujące się budową i remontami dróg ( Strabag i Trakt). Budromost wygrał postępowanie dzięki zaproponowanej cenie, pozostałe oferty były solidarnie o milion wyższe. W przypadku przebudowy okolic dworca wschodniego do przetargu stanęły cztery firmy. Budromost nie był najtańszy ale o wyborze tego wykonawcy zdecydowały inne kryteria.

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

Czy twoja rodzina zdrowo się odżywia?

Pytanie 1 z 7
Czy w waszym domu dzieci jedzą to samo co rodzice?
Remont ul. Konstytucji 3-go Maja w Starachowicach
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE