Konstytucji 3-go Maja i rejon Dworca Wschodniego prawie pół roku później [GALERIA]

2021-11-22 8:29
Konstytucji 3-go Maja i rejon dworca wschodniego prawie pół roku później
Autor: Bartosz Manicz Konstytucji 3-go Maja i rejon dworca wschodniego prawie pół roku później

Dwie największe, aktualnie prowadzone przez Gminę Starachowice inwestycje drogowe na terenie miasta zakończą się z bardzo dużym opóźnieniem. Mieszkańcy ulicy Konstytucji 3-go Maja i fragmentu ulicy Partyzantów muszą zagryźć zęby i poczekać na "luksus" prawie pół roku dłużej. Jakie są powody opóźnień i czy wykonawca z powodu przedłużenia prac zapłaci KARY?

Na początek sprawdzamy na jakim etapie zaawansowania są prace przy ulicy Konstytucji 3-go Maja. Przypomnijmy remont ruszył w maju 2021 r. wykonawcą jest firma Budromost, a pierwotny termin zakończenia prac miał przypaść na 22 listopada 2021 r.

Dlaczego wykonawca tak pomylił się deklarując zakończenie prac jeszcze w tym roku? O to pytamy zamawiającego czyli Gminę Starachowice.

Zadanie pn: ,,Rozbudowa ul. Konstytucji 3 Maja oraz ul. Partyzantów do skrzyżowania z ul. Oświatową wraz z przebudową skrzyżowania ul. Radomskiej z ul. Konstytucji 3 Maja’’ decyzją inwestora – Gminy Starachowice zostało wydłużone do 26.04.2022 roku. Werdykt ten poparty jest przedstawioną argumentacją, która jest zasadna - informuje Maciej Cieciora z Zespołu Organizacyjnego w Urzędzie Miejskim.

Wykonawca na placu budowy spotkał się z licznymi trudnościami. Konieczne okazały się: wymiana sieci wodociągowej, zmiana przebiegu kanalizacji deszczowej i dostosowanie prefabrykatów studziennych. Dodatkowo wystąpiły kolizje z siecią teletechniczną oraz prace przy kanale technologicznym tj. skruszenie materiału skalnego i pompowanie wody z wykopów. Wykonawca w przedstawionej argumentacji zaznaczył również czynnik warunkujący przebieg prac – według danych meteorologicznych było 89 dni deszczowych, co uniemożliwiło prowadzenie wszystkich prac - dodaje Cieciora

Wykonawca w związku z podpisaniem przez Gminę Starachowice aneksu do umowy nie zapłaci żadnej kary za opóźnienie prac. Koszt zadania to 4.640 mln zł. 

W każdym z przypadków zamawiający ogłaszając postępowanie przetargowe przewiduje możliwość zmiany terminu przedmiotu zamówienia w przypadku wystąpienia różnych okoliczności. Gdy umowa zostaje aneksowana to nie ma powodów do ustalania kar umownych - napisał nam Maciej Cieciora.

Od kwietnia 2021 r. ta sama firma, która prowadzi remont na ulicy Konstytucji 3-go Maja -Budromost, rozpoczęła prace związane z remontem otoczenia Dworca Wschodniego. Koszt 2 616 373 zł, prace miały zakończyć się miesiąc temu, 15 października 2021. Jak przebiegają prace:

Co stało się w tym przypadku i dlaczego umowa została aneksowana bez naliczania żadnych kar dla wykonawcy?

Inwestycja ,,Zagospodarowanie terenu przy dworcu wschodnim w Starachowicach’’ zostało wydłużone do 02.04.2022r.. Wykonawca w uzasadnieniu aneksowania umowy powołuje się na występowanie niekorzystnych warunków pogodowych w postaci opadów deszczu, wykonaniem zasilenia energetycznego tablic informacyjnych oraz zmian wprowadzonych przez Architekta Miejskiego - tłumaczy nam Maciej Cieciora z UM Starachowice.

W przetargu na przebudowę ulicy Konstytucji 3-go Maja wystartowały trzy firmy, zwycięzca czyli firma Budromost-Starachowice oraz dwie inne znane w regionie firmy zajmujące się budową i remontami dróg ( Strabag i Trakt). Budromost wygrał postępowanie dzięki zaproponowanej cenie, pozostałe oferty były solidarnie o milion wyższe. W przypadku przebudowy okolic dworca wschodniego do przetargu stanęły cztery firmy. Budromost nie był najtańszy ale o wyborze tego wykonawcy zdecydowały inne kryteria.

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

Czy twoja rodzina zdrowo się odżywia?

Pytanie 1 z 7
Czy w waszym domu dzieci jedzą to samo co rodzice?
Remont ul. Konstytucji 3-go Maja w Starachowicach
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE