Kiedy zmiana czasu z zimowego na letni, pośpimy dłużej czy krócej?

2021-03-23 13:05
Kiedy zmiana czasu z zimowego na letni, pośpimy dłużej czy krócej?
Autor: pixabay.com Kiedy zmiana czasu z zimowego na letni, pośpimy dłużej czy krócej?

Początek wiosny to nie tylko coraz częstsze powiewy cieplejszego powietrza i pobudka do życia przyrody. To również znak, że nieuchronnie zbliża się zmiana czasu z zimowego na letni. W zamierzeniu zmiana czasu ma spowodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego. Wiosną standardowy czas geograficzny jest przesuwany o godzinę do przodu, co ma dopasować naszą aktywność do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego.

Zdania na temat zmiany czasu są podzielone, jeśli jednak przez cały rok obowiązywałby czas geograficzny to podczas długich wiosennych i letnich wieczorów zmrok w regionie świętokrzyskim, zapadałby już po godzinie 20:00. Dzięki przesunięciu wskazówek zegarów, dziennym światłem cieszymy o godzinę dłużej.

Kiedy zmiana czasu z zimowego na letni, pośpimy dłużej czy krócej?
Autor: pixabay.com Kiedy zmiana czasu z zimowego na letni, pośpimy dłużej czy krócej?

W tym roku wskazówki zegarów przesuniemy w nocy z 27 na 28 marca. Kiedy wybije godzina 2:00 trzeba będzie je przesunąć na 3:00. Tym samym czeka nas krótszy sen. Biologiczny zegar będzie potrzebował kilku dni, aby dostosować się do nowych okoliczności. Podczas gdy w najbliższą w sobotę słońce pojawi się na świętokrzyskim horyzoncie o godzinie 5:24, to w niedzielę zajrzy do naszych okien dopiero o 6:22. Jednocześnie będziemy musieli przyzwyczaić się do długich, jasnych wieczorów. 27 marca zachód nadejdzie o 18:00, a dzień później słońce skryje się za horyzont dwie minuty po 19:00.

W krajach członkowskich Unii Europejskiej czas letni kończy się o godzinie 1:00 (czas uniwersalny) w ostatnią niedzielę października. Jest to stosowane od 20 lat. Jednocześnie prowadzona jest debata o tym, czy zmiana czasu ma sens. Rozmowy na ten temat prowadzone są w europarlamencie. Zmiana czasu w 2021 miała być ostatnia. Czy tak się stanie? Nie wiadomo. Z powodu pandemii koronawirusa temat nie był w ostatnim czasie podejmowany.

Wiosna w krakowskim ogrodzie zoologicznym

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Sonda
13 dni wolnych to wystarczająca liczba?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE