Cztery postulaty związkowej "Solidarności" do zarządu starachowickiego MAN-a

2022-11-22 18:12
Związkowa Solidarność w MAN BUS
Autor: NSZZ "Solidarność" w MAN BUS, PKC GROUP i Apleona Związkowa "Solidarność" w MAN BUS

Przez kilka najbliższych miesięcy załoga starachowickiego MAN-a zostanie ograniczona do stanu pozwalającego na produkcję ośmiu autobusów dziennie. Pracę straci 860 osób, większość to pracownicy Agencji Pracy Tymczasowej lub pracownicy którym w ciągu najbliższych kilku miesięcy kończą się umowy o pracę. Związkowa "Solidarność" walczy o warunki dla zwalnianych.

W związku z planowanym zwolnieniem 860 osób Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” w MAN BUS wystosowała do zarządu spółki pismo z czterema postulatami:

  • Uruchomienie programu dobrowolnych odejść, co wiąże się z finansową zachętą do zgłaszania się do odejścia z firmy. Pracownikom tym należy zaoferować nie mniej niż sześciokrotność dotychczasowego wynagrodzenia. Oferta ta powinna być skierowana do wszystkich pracowników firmy, bez względu na formę zatrudnienia.
  • Wypłatę pracownikom wytypowanym do zwolnienia dodatkowej odprawy w wysokości nie mniejszej niż sześciokrotność dotychczasowego wynagrodzenia.
  • Do 10 grudnia 2022 r poinformować pracowników przewidzianych do zwolnienia (w tym również tych, którym umowy o pracę nie będą przedłużone), od kiedy firma ma zamiar zakończyć z nimi współpracę.
  • Pracownikom, którzy zadeklarują chęć wyjazdu do pracy do Niepołomic i na Słowację zapewnić stałe miejsca pracy i bezpłatne zakwaterowanie.

Zarząd spółki w poniedziałek spotkał się z przedstawicielami związków zawodowych. Rozmowy nie przyniosły żadnych zmian w planach spółki względem załogi i przyszłości zakładu w Starachowicach. Na jutro (23.11) zaplanowano spotkanie władz firmy z przedstawicielami Starostwa Powiatowego oraz Urzędu Pracy. Firma nie planuje zgłoszenia zwolnień grupowych a proces redukcji załogi, chce wypracować przez rozwiązanie umów z agencjami pracy tymczasowej, oraz nie przedłużaniem umów terminowych.

Zarząd nadal proponuje zwalnianym pracownikom możliwość przeniesienia się do dwóch swoich zakładów MAN Niepołomice i MAN Banovce. Nawet kilkuset pracowników może przejąć inny starachowicki zakład PKC Group produkujący wiązki elektryczne.

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

Nieśmiały czy pewny siebie? Jakim typem człowieka jesteś?

Pytanie 1 z 10
Jak duże jest twoje grono znajomych?
Warszawa szykuje się do świąt. Na ulicach zawisła iluminacja, na placu Zamkowym stanęła choinka
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE